stave. Touto situáciou sa zaoberalo aj posledné zasadnutie mestskej rady, ktorej členovia sa zaoberali časovým a vecným harmonogramom, ako aj vyjadrením finančných nákladov akcií súvisiacich s odstránením následkov povodne v meste a súvisiacou s tým prevenciou. Celkovo bolo vyšpecifikovaných 17 projektov, ktoré pre zlepšenie protizáplavovej pripravenosti je potrebné v meste zrealizovať.
Tohto roku mestská samospráva vo Vranove nad Topľou mieni vykonať práce na týchto akciách v hodnote 4 milióny korún a v budúcom roku by to malo byť ďalších 3,5 milióna korún. Pôjde väčšinou o budovanie kanalizácie. V troch prípadoch pôjde o vybudovanie vodovodov v Čemernom, pretože v tejto mestskej časti stále dochádza k zhoršovaniu kvality vody v studniach obyvateľov. Na to, aby v meste bola dobudovaná vodovodná sieť na sto percent, chýba ešte zhruba 750 metrov vodovodu. Ide o dve ulice v Čemernom a jednu na okraji mesta. Väčšina akcií, ktoré je vo Vranove potrebné zrealizovať v súvislosti s protizáplavovými aktivitami, bude musieť mesto financovať z vlastných zdrojov.
Mestská samospráva sa spolieha aj na využitie príspevku zo Štátneho fondu životného prostredia, ktorý je už schválený a je určený na výstavbu drenážneho systému na bývalej skládke tuhého komunálneho odpadu na Tehelnej ulici. Skládka pri povodniach spôsobuje obyvateľom priľahlých ulíc problémy zaplavovaním hygienicky závadnou vodou pivníc domov.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.