Manželka sa s ním chcela v roku 1998 rozviesť.
Povedala mu to s úsmevom na tvári po tom, čo sa z rozhlasu dozvedela, že sa stal ministrom. "Mal som na rozmyslenie pol hodiny, volal som manželke, nebola doma. Večer ma privítala pamätnými slovami o rozvode." (Smiech.) Minister výstavby a regionálneho rozvoja István Harna by sa v podobnej situácii rozhodol rovnako. "Byť ministrom je dobrá skúsenosť. Politika vyzerá z vládneho postu celkom inak. Tá výzva je zaujímavá, nesiete kožu na trh. Je možné, že táto skúsenosť mi už nikdy na nič nebude, možno už nikdy nebudem vo vláde ale už som na ten kopec vyliezol."
Narodil sa v Palánku čiže v Šahách. Vo svojom diele ich opísal Ladislav Ballek. "Spolu sme vyrastali, priatelili sme sa." Tam si horko-ťažko spravil maturitu: "Hoci som na vysokej škole ekonomickej nemal problémy." Je totiž potomkom "kulackej rodiny", pre tento "triedny pôvod" musel ísť na učňovku a zaradiť sa do požadovaného robotníckeho stavu. "Ako triedny nepriateľ som si preto urobil maturitu popri zamestnaní."
Malým súkromným mostíkom na vstup do politiky bola pre Harnu práca pedagóga na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave po miestach v domácich potrebách, v Palme Bratislava, vo výskumnom ústave životnej úrovne. Na VŠE s ním a popri ňom pôsobili Kučerák, Ondruš, Edit Bauerová, Fedor Gál, Mikloš, Kozlík či Schmögnerová.
Problémy mal len na poste podnikového riaditeľa Zeleniny. "Pustila sa do mňa ŠtB. Chceli, aby som bonzoval na svojich zamestnancov." Odmietol a musel odísť. "Chlapci z ŠtB ma dokonca chceli zaangažovať do svojich radov. V podniku, ktorý som riadil, pracoval Viliam Ciklamini, ktorý sa stal po revolúcii námestníkom federálneho ministra vnútra. Eštebáci chceli, aby som ich informoval o jeho pohybe na našom území. Veľa cestoval. Odmietol som, tak si na mňa zasadli. Každú chvíľu som mal v podniku kontrolu. Schyľovalo sa k tomu, že na mňa niečo našijú a pôjdem sedieť. Tak som sa radšej zbalil a šiel preč."
István Harna sa dostal do ponovembrovej politiky skoro, hneď v roku 1990 s ponukou na spoluprácu ho oslovil blízky spolupracovník Miklósa Duraya Ivan Ďurčík. Je spoluautorom ekonomických programov Spolužitia aj SMK. "V našom programe je presne to, čo realizuje podpredseda vlády Mikloš, sú tam dokonca aj balíčky opatrení."
Za profesionálov Harna pokladá vicepremiéra pre ekonomiku Mikloša a štátneho tajomníka ministerstva financií Podstránskeho, ktorý je zároveň dlhoročným Harnovým kamarátom. "Ale aj ministerku financií Schmögnerovú." Napriek tomu, že je z SDĽ. "Sú to niekedy čudné spory. SMK však zrejme zostane vo vláde do konca volebného obdobia."
A keby sa s ňou náhodou počítalo aj po roku 2002? Uvažoval by ešte o kresle ministra? Vicepremiér Csáky pred časom pripúšťal, že by už vládny post nezobral. "Ja by som ho prijal. Alebo by som podnikal. Riadil som podnik s dvetisíc dvesto zamestnancami, takže by som to asi vedel. Ale popri ministrovaní to nejde, ja dodržujem pravidlá o konflikte záujmov."
Hovorí sa, že nejaký konflikt záujmov mohol mať exminister Mráz? "Pomery po Mrázovi neboli až také zlé. Nerobil som veľké upratovanie. Musel som sa rozlúčiť len s pár ľuďmi, tými, ktorí boli príliš naviazaní na bývalú politickú garnitúru."
Napriek tomu zostala na ministerstve "sekera", ktorá sa týkala najmä Štátneho fondu rozvoja bývania. "Fond dal prísľub o podpore mnohým ľuďom, ale nemal peniaze. Nemal teda ani právo prísľub vydávať." Kontrola pritom zistila, že až štyridsať-štyridsaťpäť percent prostriedkov z fondu sa použilo na výstavbu luxusných objektov pre novozbohatlíkov.
"Na šesť až sedemmiliónové domy."
Harna prekvapujúco nemá "problémy" ani s ľuďmi z SNS a Pravej SNS. "Keď ma stretne Prokeš v parlamente, vždy hovorí, že toľko peňazí ako teraz na výstavbu bytov ešte nemali." Dobre vychádza aj s Moricom či Andelom.
Niekedy ho až prekvapuje problém, že od neho obce nechcú peniaze. "Máme pre ne fond na stavbu nájomných bytov. Päťdesiat percent poskytujeme ako nenávratnú dotáciu a druhých päťdesiat percent dávame ako úver na tridsať rokov na 4,4-percentný úrok. Obce by nad tým mali uvažovať. Peniaze sú."
Minister pre výstavbu je majiteľom polovice dvoch bytov v Bratislave s rozlohou 24,6 a 77,7 metra štvorcového, auto nevlastní. Je aj podielovým spoluvlastníkom malej chaty s veľkou záhradou a garáže pri striebornom jazere v Senci. Na záhrade, ktorú jeho manželka zdedila, relaxuje najradšej.
"Manželka je už na dôchodku, máme tri dcéry."
Jedna z nich bola istý čas v Dozornej rade Nafty Gbely.
"Nebol som nahnevaný na ňu, ale na ľudí, čo ju tam nominovali. Mohli tušiť, že sa to bude so mnou spájať napriek tomu, že je odborníčka. Pracovala v FNM alebo na Protimonopolnom úrade. Ona ani nevedela, že bola nominovaná, vybrali ju z databázy odborníkov, a keď sa to dozvedela, ihneď odstúpila."
O politike sa tak doma príliš nezhovárajú.
"A hoci hovoríme po maďarsky, medzi moje obľúbené jedlá patria halušky, haruľa aj zemiakové placky. Typicky slovenské." (Smiech.)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.