bydlisko, ale neprihlásených je ďalších najmenej dvadsať. Všetci bývajú v osade povyše obce, od ktorej ju oddeľuje len potok. Skoro všetci Rómovia v obci sú nezamestnaní, iba jeden pracuje na Železniciach SR. „Voľakedy väčšinou pracovali na Pozemných stavbách, po známych zmenách sa stali nezamestnanými. Teraz je dosť problém, aby sa zamestnali po firmách," uviedol pre náš denník starosta obce Milan Kaňuch. Zamestnanosť Rómov riešil pomocou verejnoprospešných prác, na ktorých sa vystriedali skoro všetci. „Toto si pochvaľovali, ale aj v obci sa dačo urobilo," dodal M. Kaňuch.
Starostovi obce M. Kaňuchovi, ale najmä jeho predchodcom, sa od Rómov dostalo kritiky za niečo iné. Rómovia v osade sa cítia odstrčení a na pokraji záujmu. „Nemáme dobrú pitnú vodu. Berieme ju zo studne, ale je to taká voda, čo smrdí. Tá voda sa nedá piť. Vyše desať rokov starosta stále sľubuje a nič. Cesta je len k jarku a ďalej nič. Deti chodia do školy po blate. Na valale sa robí a u nás vyše 20 rokov nič," tvrdil Marián Gabčo z rómskej osady. Starostovi argumentoval, že aj na nich do obecného rozpočtu idú finančné príspevky, ale obec sa o rómsku osadu nestará. Nuž v Šarišskej Porube naozaj nespia. Obec má vodovod a je splynofikovaná. Teraz sa chystajú svojpomocne postaviť dom smútku. To je však všetko mimo rómskej osady.
Nemožno však povedať, že obecný úrad nemá záujem o zlepšenie životných podmienok v rómskej osade. Pred pár mesiacmi Šarišskú Porubu navštívila pracovníčka kanadskej nadácie, ktorá vyvíja aktivity v Svinej. Skúmala možnosť výstavby podobnej bytovky pre Rómov, aké sa podarilo postaviť v Svinej. Lokalita sa jej páčila. Len odvtedy sa v obci už neukázala. Zrejme to bude mať súvis s tým, prečo je problém zaviesť do rómskej osady vodovod a postaviť cestu. „V rómskej osade má sedem domov súpisné čísla a tri z nich listy vlastníctva. Okolo jedného domu sú načierno popristavované ďalšie. Zo dňa na deň v osade vyrastie nejaká chatrč. Ale najväčším problémom je, že tie chatrče sú na cudzích pozemkoch, ktorých vlastníkmi sú fyzické osoby alebo urbárska spoločnosť. Každý, kto chce pomôcť pri riešení problémov v našej rómskej osade, sa najprv pýta, ako je to s pozemkami," vykreslil situáciu M. Kaňuch.
Hneď mu však svojsky oponovala Helena Gabčová: „Musia si niečo postaviť, keď nemajú kde bývať." „Nemôžem nariadiť práce na cudzom pozemku," oponoval zase starosta obce.
Rómom - a nielen v Šarišskej Porube, lebo je to celoslovenský problém - možno stačí postaviť si nejaké obydlie bez akéhokoľvek povolenia. Lenže obec nemôže len tak bez ničoho zadať práce na výstavbu či už vodovodu alebo cesty. Okrem peňazí sú potrebné aj stavebné povolenia. A tie nikto nezíska, pokiaľ nemá vysporiadané všetky majetkovoprávne vzťahy. Východiskom by bolo, keby si Rómovia v Šarišskej Porube dokázali odkúpiť pozemky, na ktorých majú postavené obydlia. „S urbárskou spoločnosťou bolo jednanie a sľúbili, že dajako pomôžu tento problém poriešiť. Lenže po uverejnení v novinách nepravdivých informácií, že naši Rómovia kvôli napadaniu strávili týždeň v lese, pričom vlastne oni zbili bieleho a nikto im nič neurobil, tak aj reakcia občanov je teraz trocha iná. Nepovedal by som, že odmietavá, ale tak trocha sa to zahamovalo," povedal nám M. Kaňuch.
Takže ľudia v Šarišskej Porube teraz odmietajú Rómom predať pozemky? „Keď som sa rozprával s občanmi, ktorých by sa predaj pozemkov týkal, tak nie sú tomu naklonení, hoci vedia, že tam nebudú nikdy nič robiť," znela odpoveď M. Kaňucha.
Je tu však aj otázka, či pri známej sociálnej situácii obyvateľov takýchto osád, vôbec pripadá do úvahy možnosť odkúpenia pozemkov. „Niektorí by možno aj odkúpili," odpovedal starosta obce. Ale M. Gabčo mal iný názor: „A z čoho? Starosta by sa mal postarať, aby nám tu postavili nejakú bytovku." O bytovke však už reč bola. Aj o problematike rómskej osady však bude reč na verejnom zhromaždení, ktoré sa starosta obce Šarišská Poruba chystá zvolať na prelome októbra a novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.