vyvolala obava z možného šírenia nákazy po tom, čo sa aj na Slovensku potvrdil výskyt BSE. Kafiléria v Drienove, pripomíname, že ide o jediného spracovateľa mrcín na východe Slovenska je momentálne v konkurze, preto štátni úradníci hľadali východisko. Riešenie navrhol zástupca nitrianskej firmy, ktorá má záujem po vysporiadaní prevziať drienovskú kafilériu. Podľa ich návrhu by vedeli investovať do existujúcej spaľovne v Žehni a zriadiť tam prekladisko mŕtvych zvierat s tým, že ich budú spracovávať až v Nitre.
Ako sme už čitateľov informovali, komisia vtedy navrhla prednostovi Okresného úradu (OÚ) v Prešove Milanovi Benčovi, aby oslovil obecné zastupiteľstvo a požiadal o zvolanie verejného zhromaždenia občanov. Na ňom mali odborníci vysvetliť obyvateľom, že im v novej situácii nehrozí nákaza ani zamorenie spodných vôd. Ako sme sa dozvedeli, verejné zhromaždenie občanov sa už uskutočnilo, ale bez prítomnosti prednostu Benča, či odborníkov. Ľudia boli jednoznačne proti prekladisku.
Zaujímalo nás teda, ako bude reagovať OÚ a oslovili sme prednostu. "Ak sa nedá na slušnej úrovni rokovať, rozhodol som, že tak urobíme podľa dikcie zákona. Dal som pokyn na odbor životného prostredia, aby podľa zákona posúdili vplyv prekladiska na životné prostredie," razantne odpovedal na našu otázku. Pripomenul tiež, že ho oslovil správca konkurznej podstaty Kafilérie Drienov a navrhol rokovanie o možnom investovaní aj napriek konkurzu, ale podľa slov Benča, do týchto rokovaní nebude vstupovať. Tie by sa mali odohrať na úrovni záujemcu o kafilériu a Ministerstva životného prostredia SR, ktoré prisľúbilo štátnu dotáciu na vyriešenie problému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.