Prešove do lesníckeho učilišťa na Sigorde ešte nie je definitívne hotovou vecou. Hotovou vecou nie je ani konečné stanovisko petičného výboru matiek postihnutých deti. Tí sa s prednostom Krajského úradu v Prešove Jozefom Polačkom po pondelkovom stretnutí majú zísť ešte raz - 29. októbra. Na argumenty J. Polačka vo včerajšom našom článku Matky postihnutých detí protestujú proti presťahovaniu školy na Sigord však zareagovala vychovávateľka spomínanej špeciálnej školy Jana Rusnáková.
Prednosta KÚ totiž v článku tvrdil, že pre postihnuté deti presťahovanie na Sigord nebude znamenať zhoršenie zdravotnej starostlivosti, pretože personál školy má nadštandartné zdravotnícke školenie postačujúce k zabezpečeniu zdravotného stavu dieťaťa minimálne na niekoľko minút potrebných na jeho transport k odbornému lekárovi. „Okrem zdravotnej sestry nikto z personálu školy nemá takéto školenie," rozhorčovala sa J. Rusnáková.
Reagovala aj na názor J. Polačka, že odbornú lekársku starostlivosť potrebujú aj postihnuté deti, ktoré nie sú umiestnené v špeciálnych školách či ústavoch. Žijú na dedinách napríklad v Zlatej Bani v normálnych rodinách a z dedín je odborná lekárska starostlivosť ešte vzdialenejšia, než zo Sigordu: „Matka zo Zlatej Bane sa stará o jedno postihnuté dieťa. My sa staráme o sto." J. Rusnákovej sa tiež nepozdáva, že by v piatok, kedy rodičia prichádzajú po svoje deti, zberným miestom pre ne v Prešove mala slúžiť podobná špeciálna škola na Mudroňovej ulici.
Pred stretnutím s prednostom KÚ sa hovorkyňa petičného výboru matiek postihnutých deti vyjadrila, že neverí sľubom o zvýšenom financovaní školy po presťahovaní na Sigord: „Keď boli kompetentní z krajského úradu na škole jednať, len aby sa v tichosti vysťahovali, tak sľubovali, že všetko dostanú. Zrazu bude aj na benzín, aj na nábytok, aj na všetko ostatné. A doteraz štát nemal na nič."
Jozef Polačko však tento argument odbil poukázaním na to, že ak by KÚ pristúpil napríklad na presťahovanie školy do priestorov Detskej nemocnice, tak ich rekonštrukcia by si vyžiadala náklad od 50 do 100 miliónov korún. Vzhľadom na takéto čiastky potrebné na rekonštrukciu priestorov v meste, zvýšenie rozpočtu školy po presťahovaní na Sigord podľa neho by nemal byť problém. „Rodičia majú obavy z neznámeho. Čosi sa má zmeniť a majú strach o svoje deti. My sa pokúsime s rodičmi vydiskutovať problémy, určiť si, kde môžu nastať poruchy a nájsť riešenia, ktoré by ich eliminovali. Pokiaľ sa to nepodarí, môžeme sa tváriť, že sa nič nedeje, toto riešenie zavrhneme a prenecháme problém niekomu inému, kto ho za nás vyrieši." Ide o to, že onedlho kompetencie v oblasti stredného školstva a učilíšť prejdú na samosprávne vyššie územné celky, ale špeciálne školy zostanú v kuratele štátu. Len by bolo treba zobrať ohľad na to, že do špeciálnej ZŠ internátnej vozia rodičia svoje deti z celého Prešovského kraja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.