meste. Skoro štvrtinu z 8,3 tisíca obyvateľov tvoria Rómovia. Mesto hospodári s vyrovnaným rozpočtom vo výške 22 miliónov korún, ktorý však postačuje len na krytie základných samosprávnych funkcií a nie na investície a rozvoj, uviedol primátor Arpád Schwartz.
Napriek vcelku priaznivému plneniu rozpočtových položiek, eviduje mesto voči neplatičom bytov pohľadávku 4,5 miliónov korún za služby a nájomné. Ďalšie 4 milióny dlhujú mestu neplatiči daní a miestnych poplatkov. Pre malé mesto je to významná suma, jej vymáhanie je ale veľmi obťažné. Musí zohľadňovať tamojšiu nepriaznivú sociálno-ekonomickú situáciu. "Aj keď to zákon umožňuje, nemôžme predsa z neplatičov urobiť zo dňa na deň bezdomovcov," tvrdí Á. Schwartz. V tejto súvislosti vníma štátnu dotáciu na výstavbu sociálnych bytov pre obce, ktoré majú v katastri rómske osady, ako diskriminačnú voči mestám. Tornaľa, podobne ako iné gemerské mestá s vysokým podielom Rómov síce nemá osadu, ale za to má ulice, s ich vysokou koncentráciou, ktoré by si štátnu pomoc zaslúžili. Keďže vlastné prostriedky na výstavbu sociálnych bytov nemá, musí sa zmieriť s rastom pohľadávok zo strany neplatičov. Tento kruh bez štátnej podpory ťažko pretne. "Celková finančná situácia mesta nie je zlá," uvádza primátor.
Samospráva sa snaží hospodáriť triezvo, primerane možnostiam, bez dlhov ale i nejakých veľkolepých projektov. Okrem splácania pôžičky za plynofikáciu, nie je úverovo zaťažená. Tohto roku začala s nutnou investíciu do skládky tuhého komunálneho odpadu za 22 mililiónov. Výstavba je hradená čiastočne z prostriedkov z Fondu životného prostredia a z úveru od Prvej komunálnej banky. Pôjde o regionálnu skládku pre približne 25 obcí so životnosťou 20 rokov. Je budovaná moderným spôsobom, ktorý vyhovuje prísnym ekologickým kritériám a normám EÚ, vysvetľuje Á. Schwartz. V najbližšom období potrebuje mesto investovať do opravy komunikácií a rekonštrukcie tepelného hospodárstva. V rámci projektu Priemyselné parky Gemera chce ponúknuť asi 10 hektárovú plochu pre investorov a očakáva skoré začatie výstavby obchvatu mesta. Prostredníctvom technických služieb spravuje plážové kúpalisko s rekreačným strediskom. Od jeho rozvoja si sľubuje oživenie cestovného ruchu. Podľa primátora bola tohtoročná sezóna na kúpalisku dobrá, Tornaľu navštívili turisti z 20 krajín. Mesto žiadalo na podporu turizmu prostriedky z grantových programov, ale neúspešne.
Perspektívnym projektom, ktorý by vytvoril i nové pracovné miesta je vybudovanie plničky vzácnej minerálnej vody, ktorej prameň je v mestskom katastri. Tornaľa je 5-percentným akcionárom v spoločnosti Gemerské žriedla, a.s. a primátor verí, že čoskoro sa miestna "šťavica" dostane ku konzumentom i na ostatnom území SR.
(autor je redaktorom Hospodárskych novín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.