so Správou NP Poloniny v Snine realizovali pracovníci Ústavu biológie a chorôb voľne žijúcich zvierat Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne. Okrem tímu odborníkov sa na výskume podieľali študenti univerzity a členovia českej a slovenskej ornitologickej spoločnosti. Ako uviedol Štefan Pčola, zoológ NP Poloniny, výskum prebiehal v predhorí Karpatského oblúka, v lokalite nad bývalou obcou Ruské, a jedným z jeho cieľov bolo zachytiť ťah jednotlivých druhov vtákov a jeho dynamiku.
"V nastavených ornitologických sieťach uviazlo počas výskumu 2600 vtákov, pričom dominovali červienka obyčajná, kolibkárik čipčavý, penica čiernohlavá, sýkorka veľká, hôrna a čiernohlavá. Celkovo bolo rozpoznaných 42 druhov operencov. Medzi vzácne patril, pôtik kapcavý, maličká sova, ktorá sa na takmer 30-tisícovej rozlohe NP Poloniny vyskytuje len v piatich lokalitách. Zaujímavý bol aj poznatok, ktorý sme získali pri odchyte nad potokom Cirocha. V sieti, okrem iných operencov, sme našli rybárika obyčajného, ktorý hniezdi v hlinených brehoch, v lokalitách, ktoré sú nižšie položené ako spomínaná časť Polonín. Vtákov sme zo sieti vyberali v 1, 5-hodinových intervaloch, v zlom počasí každú pol hodinu. Najväčšie 'úlovky' boli v ranných hodinách. Medzi 'kontrolórmi' bol aj medveď hnedý. Jeho stopy sme objavili pri sieti nastavenej neďaleko terénnej stanice NP Poloniny v Ruskom. Medveď, ani ručanie jeleňov a zavýjanie vlkov, ktoré záver výskumu sprevádzali, tímu výskumníkov príliš neprekážali, ale rozhodne boli obozretnejší ako dovtedy," povedal Š. Pčola. Dodal, že všetky odchytené vtáky krúžkovali, vážili, zisťovali ich kondičný stav a druhovú skladbu.
Zároveň im odoberali vzorky krvi na hematologické a sérologické vyšetrenie a zisťovali prítomnosť kožných parazitárnych cyst, collyriclum faba, (motolica). Najviac postihnutou skupinou bola červienka obyčajná. "Na odborníkov zo spomínaného ústavu teraz čaká veľmi veľa práce pri spracovaní získaného materiálu. Výsledky výskumu budú známe až o niekoľko mesiacov," uviedol Š. Pčola. Pred niekoľkými dňami gestorská skupina pre výskum netopierov v Poloninách, ktorej členmi sú okrem zoológa národného parku ornitológovia Štefan Danko a Peter Pienčak z múzea v Michalovciach a Hanušovciach nad Topľou, monitorovala výskyt netopierov v pseudojaskyni pri Bystrianskom jarku a v štôlniach na severnom svahu pohoria Vihorlat. "Spolu v oboch lokalitách sme odchytili štyridsať kusov netopierov a určili sedem druhov, pričom prevažoval netopier obyčajný, ďalej to bol netopier veľký a vodný, podkovár malý, brvitý a veľkouchý a ucháč svetlý. V spomínaných štôlniach sme odchytili iba jeden druh a to podkovára malého," skonštatoval Štefan Pčola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.