zo svojich mestských častí je Poprad. Spomedzi šiestich možných alternatív na vybudovanie sociálneho bývania pre 150 neprispôsobivých spoluobčanov jeho vedenie vybralo lokalitu zvanú "Za Pebekom". Verejná mienka však bola proti. "Anketa, ktorú sme zorganizovali ukázala, že 434 obyvateľov Matejoviec by súhlasilo s touto lokalitou a 253 by bolo proti. Nato však naši spoluobčania zorganizovali petíciu odmietajúcu túto lokalitu. No a napokon prišlo na rad septembrové referendum, ktoré sa skončilo pre nedostatočnú účasť fiaskom," zosumarizovala sled udalostí starostka mestskej časti Angela Linkeschová (na snímke vľavo).
O to prekvapujúcejšie znela informácia z úst primátora Popradu Štefana Kubíka (uprostred), ktorý v pondelok večer na verejnej schôdzi občanov vyhlásil, že stavať sa predsa len bude. "Je tu jedinečná možnosť ako získať finančnú pomoc z predvstupových fondov Európskej únie. Stačí na niektorom z nasledujúcich mestských zastupiteľstiev urobiť čiastkovú zmenu územného plánu mesta a môže sa začať územné a stavebné konanie," konštatoval primátor.
Pravda, proti tomuto spôsobu riešenia problému sú zásadne proti členovia a sympatizanti Klubu Matejovčanov. Ústami svojho predsedu sa odvolávajú predovšetkým na výsledok nedávneho referenda. "Občania vyslovili svoj názor vo verejnom hlasovaní, je to právne podložené a preto v tejto veci nie je možné najbližšie tri roky konať. Lokalita za Pebekom podľa nás tým pádom nie je priechodná," uviedol Jozef Repčák. Na našu otázku, ako by sa časť Matejovčanov zachovala, ak by vedenie mesta predsa len presadilo výstavbu v navrhovanej lokalite odpovedal, že by sa zrejme opäť dostala k slovu protestná petícia. Zároveň ale vyslovil vieru, že prednosť dostane riešenie, ktoré bude v súlade s vôľou občana. Na tú sa však odvoláva tiež primátor Popradu, ktorý je skalopevne presvedčený o potrebe zmeny územného plánu mesta a vykonaní ďalších krokov súvisiacich s vybudovaním sociálneho bývania pre časť miestnych obyvateľov.
V súvislosti s týmto zámerom, Matejovčania sa obávajú umelej koncentrácie rómskych obyvateľov ako aj toho, že postupne sa do Matejoviec presťahujú všetky problémové osoby z celého Popradu. "Vzhľadom na dikciu ústavy, nemôžeme 24 hodín denne strážiť týchto ľudí a tiež nemôžeme ich obmedzovať v pohybe," vyložil nespokojencom literu zákona náčelník mestskej polície Štefan Kolcún. "Chcel by som ubezpečiť , že do Matejoviec nechceme presťahovať nikoho z Popradu. Naopak, chceme aby táto mestská časť raz a navždy vyriešila svoj problém s neprispôsobivými občanmi," vyhlásil primátor.
Podľa štúdie, v Matejovciach sa počíta s vybudovaním dvoch dvojpodlažných objektov s 54 bytmi. Lokalita za Pebekom je najlacnejšia vzhľadom na už existujúcu technickú infraštruktúru. Náklady sa tomto prípade sa odhadujú na 26 miliónov korún. "Ak sa začne s výstavbou, tak najskôr v roku 2003," uviedol pre náš denník primátor mesta. "Počítame s tým, že do objektu presťahujeme zhruba stovku obyvateľov z kaštieľa v centre mestskej časti a ďalších zhruba päťdesiat ľudí žijúcich v tzv. čiernych stavbách," dodala na záver starostka Matejoviec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.