nikto nezloží. Kompliment vystrúhal, veľmi paradoxne, sám vicepremiér Csáky, ktorý práve jeho, Alexandra Patkoló a stranu RIS, označil za (spolu)autorov správy Open Society Institute (OSI) o situácii národnostných menšín, čo tu minulý týždeň vzbudila nadštandardný rozruch.
Nuž, pán Patkoló nemôže mať nič so (spolu)autorstvom správy jednoducho preto, lebo ani pri najhlbšej úcte a absencii predsudkov voči jeho osobe sa u neho nedá predpokladať mentálna výbava, nutná k spísaniu takého analytického elaborátu. To z nás neprehovoril rasizmus, iba prostá skúsenosť z jeho mediálnych produkcií, ktorými už niekoľko rokov posilňuje komediálne krídlo slovenského politického spektra.
Zaujímavý však nie je Patkoló, ale Csáky, ktorý kedysi trikrát vážil slová, než čosi vypustil. Ak teraz skolaboval až po takú hlúposť, že za správou OSI hľadá smiešnu RIS a jej politické prepojenie na HZDS, muselo ho čosi poriadne vytočiť. Tým je bezpochyby premrštene kritický tón, ktorým OSI hodnotí doterajšie kroky vlády v oblasti rómskej otázky. A teda osobne Csákyho, ktorý má "ľudskoprávnu" oblasť v referáte.
Ukrivdeným sa pritom môže cítiť naozaj opodstatnene, veď Dzurindova vláda sa rómskej tematike venuje viac, ako všetky predchádzajúce na Slovensku dokopy. To neznamená, že aj účinne, najmä ale vo sfére legislatívy sa vláda činila - spomeňme napríklad spresnenie kvalifikácie rasovo motivovaného násilia v trestnom zákone. A mnoho iného - doslova pred záverečnou je napríklad prijatie tzv. antidiskriminačného zákona. Na podporu Rómov vymyslel kabinet aj zvláštnu stratégiu - o ktorej sa isteže dá polemizovať, fakt je ale ten, že predtým nebolo nič.
Samozrejme, tvrdiť, že táto garnitúra chytila problém pevne pod krkom a úspešne ho rieši, je nemožné. Prečo sa ale do žerava napaľovať, keď rovnako "kvalitné" posudky dostali od OSI aj Česi či Maďari?
Pál Csáky akosi stráca glanc, v krátkom časovom slede už po druhýkrát vypadol z roly (v auguste rozpútal verejný konflikt s Bugárom o interpretáciu uznesenia SMK o odchode z vlády). Je totiž vrcholne nenáležité, ak na základe úplne nezmyselného podozrenia z "copyrightu Patkoló" obviňuje Csáky OSI dokonca zo "zneužitia finančných prostriedkov". A už celkom "mimo misu" je jeho list, ktorým požiadal o vysvetlenie tohto "zneužitia" diplomatické zastúpenia USA a Holandska, a tiež osobne George Sorosa, teda sponzorov projektu. Toto už príliš pripomína paranoikov z Mečiarovej éry, ktorí za každým rohom videli nepriateľa a za každou správou sprisahanie a prvé, čo sa po každej facke pýtali, bolo: "Kto to (vás) financuje"?
Je úplne absurdná predstava, že by sa vcelku renomovaná inštitúcia spriahla s akýmsi Patkolóm (aj keby vedel písať) a HZDS na diskreditácii tejto vlády. Csáky dobre vie, že hodnotenia OSI pripravuje pre každú krajinu zvláštny "raportér" spôsobom zberu dát a názorov od mnohých ľudí - expertov i laikov - ktorí s problémom prídu do činenia. Výsledok je ale VŽDY SUBJEKTÍVNY a - čo by mal Csáky tiež tušiť - VŽDY KRITICKEJŠÍ, než aký je reálny stav. Je to dané jednoduchým faktom; ľudia, ktorí sa monitorovaniu menšinových práv venujú, sú už názorovo poznačení týmto svojím záujmom. Čiže žiadne sprisahanie či "zneužívanie peňazí" - jednoducho ľavicová úchylka. Alebo už videl niekto poriadneho konzervatívca živiť sa v nadácii písaním reportov o menšinách??
Správa OSI je koncipovaná naozaj z fundamentálnych pozícií, zaujatá a spôsobilá napáliť kdekoho, nielen zodpovedného podpredsedu vlády. Hemží sa to v nej "diskrimináciou" či "rasizmom" a čo je zvlášť hrozné, tieto pojmy nerozlišuje podľa toho, či ide o iniciačný zdroj inštitucionálny, alebo civilno-spoločenský. A to je predsa bazálny rozdiel. Vyvoláva tak dojem, akoby napríklad automatické zaraďovanie rómskych detí do osobitných tried bolo riadené zhora. Čo je zaiste omnoho závažnejšie ako realita - tento typ segregácie je rozšírený akosi spontánne.
Spoločný parlamentný výbor EÚ a SR po veľkom meditovaní včera v Košiciach konštatoval, že rómska kauza je kauza celoeurópska a nemôže byť prekážkou prístupového procesu. To je správny záver. Hoci, pravdu povediac, prišiel by naň i Patkoló, nebolo treba tridsať poslaneckých mudrlantov. Pál Csáky sa teda zbytočne a hlúpo stresuje; ak je dohoda na tom, že Slovensko je demokratický štát a neutláča Rómov zákonmi a inštitúciami, ale iba hlúposťou časti väčšinovej spoločnosti, tak OSI a tutti quanti si môžu slobodne vypisovať čo chcú. Od toho sú platení. Csáky a vláda zase od toho, aby v rámci svojich kompetencií formulovali také zákony a projekty, ktoré Rómom pomôžu. Nie od toho, aby komentovali každý názor, ktorý ich nehladí po bruchu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.