Slovenska do krajín EÚ nie sú etnické problémy, ale zlá ekonomická situácia. Zhodné názory tlmočili včera na tlačovej besede v rámci zasadania Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR jeho spolupredsedovia Hans-Peter Martin a Peter Weiss.
H.-P. Martin ocenil možnosť konfrontovať vlastné názory na Rómske etnikum, ktoré bolo v Rakúsku počas 2. svetovej vojny nemilosrdne vyhladzované, s ich životnými podmienkami v zemplínskych obciach Pavlovce nad Uhom a Drahňov: "Bol som tam pred dvadsiatimi rokmi. Rómovia tvrdia, že ich situácia sa zhoršila, sú vylúčení z bežného života. Hovoril som s Rómkou, ktorá je šička. Jej pracovné miesto naďalej existuje, ale nie pre Rómku."
Príčinu migrácie Rómov vidí Martin v ekonomických výhodách, ktoré im poskytujú krajiny EÚ, a v sociálnych problémoch na Slovensku. Keby mohli doma zarobiť 500 mariek, teda v prepočte 10 000 korún čistého, určite by neemigrovali, povedal Martin.
Ako ďalej uviedol, problematika Rómov nie je len slovenským, ale európskym problémom, ktorý núti členské i kandidátske krajiny hľadať spoločné riešenia aj v oblasti financovania rozvojových programov zameraných na rómske etnikum. "Keď chceme pomôcť, musíme nájsť také riešenia, aby čerstvá voda v podobe Euro prúdila tam, kam má, nie inde," povedal Martin, čím nepriamo poukázal na vysoký stupeň korupcie, ktorá podľa neho znevýhodňuje Slovensko v porovnaní s inými kandidátskymi krajinami.
"Počas návštevy som viackrát od Rómov počul požiadavku, aby sme peniaze neposielali starostom," uviedol Martin a naznačil, že finančné toky z fondov budú smerovať najmä do mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú rómskej problematike. Problém korupcie bude podľa neho jednou z kľúčových tém najbližšieho zasadnutia Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR v Bratislave.
Účastníci rokovania, ktoré sa prvýkrát uskutočnilo mimo Bratislavy, sa venovali tiež ochrane hraníc s Ukrajinou a regionálnemu rozvoju oblasti Slovenska, v ktorej sa podľa Petra Weissa akumuluje najviac ekonomických a sociálnych problémov. Tie by sa podľa jeho vyjadrenia mohli riešiť prostredníctvom unikátnych nástrojov, ktorými EÚ dokázala pomôcť viacerým členským štátom a regiónom.
"Španielsko malo 24-percentnú nezamestnanosť, vďaka pomoci EÚ sa znížila na 13 percent," uviedol príklad. Zároveň však zdôraznil nevyhnutnosť participácie Slovenska a jeho občanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.