školskej jedálne ZŠ Kežmarská. Výstavka bola určená pre rodičov a žiakov školy, pričom organizátori chceli upozorniť na skutočnosť, že je zdravé naložiť si na tanier čo najviac zeleniny.
"Na školách sa snažíme žiakom servírovať viac šalátov, ktoré prispievajú k ich zdravému vývinu," povedala nám metodička pre školské stravovanie okresu Košice II Beáta Dzúriková.
V súvislosti s hrozbami nákazy BSE, čiže chorobou šialených kráv metodička uviedla, že špeciálne opatrenia v tejto oblasti školské jedálne nezaviedli.
"Možnosť voľby neexistuje, proste servírujeme aj hovädzinu. Úzko spolupracujeme so štátnym zdravotným ústavom a ten nevydal žiaden pokyn na to, aby sme pozastavili prísun hovädzieho mäsa do školských jedální. Aj napriek tomu sme však tento druh mäsa obmedzili a hovädzinu nevaríme v množstve stanovenom metodickými pokynmi."
V súvislosti so zdravou výživou sa rodičia neraz obracajú na školy s požiadavkou mliečných desiat. Tento v minulosti zaužívaný systém desiaty totiž medzičasom vymizol.
"My ako jediný okres v Košiciach, a dá sa povedať aj v rámci Košického kraja, máme sedem automatov na predaj štyroch druhov mlieka. Mlieko sa tam predáva perfektne, pričom na troch školách podávame klasickú mliečnu desiatu, o ktorú žiaci prejavujú veľký záujem," hovorí B. Dzúriková.
Na začiatku školského roka došlo k navýšeniu cien stravného o 2 koruny, no aj napriek tomu v okrese nepociťujú pokles počtu stravníkov.
"V dnešnej ekonomickej situácii podať dieťaťu obed za 21 či 25 korún je naozaj umenie. Rodičia to preto akceptujú. Na druhej strane sa najviac odráža v počte stravníkov skutočnosť, keď rodič dieťaťa pracuje na zmeny. Keď má voľno, jednoducho ho z obeda odhlási."
Aj napriek tomu, že sa odborníci snažia vtesnať do školských jedálničkov čo najviac zeleniny, deti predsa len bažia po niečom inom.
"Najväčší záujem je o múčne jedlá, vidíme, že ich mamky robia veľmi málo. No na odpyt idú aj prívarky," dozvedáme sa od metodičky.
Školské jedálne najviac trápi nedostatok finančných prostriedkov, čo sa odzrkadľuje aj na ich vybavení.
"Rodič si zaplatí za to, čo dieťa zje, na kultúru stolovania je peňazí málo. Musíme rozmýšľať, keď musíme kúpiť do jednej jedálne cukrárenskú pec a do druhej kotol, čo bude mať prioritu. Vybavenosť školských jedální po materiálnej stránke je hrozivá. Väčšina strojov je po limite životnosti a sú to len zázraky, ktoré sa dejú v kuchyniach, že sa varí tak, ako sa varí. Som však optimistka, verím, že si nemôžeme dovoliť možnosť, že na druhý deň variť nebudeme," uzavrela B. Dzúriková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.