odosielateľa, navyše adresát bol uvedený nezvyčajným spôsobom. Ako sme sa dozvedeli, tituly profesora Imricha Maračka, riaditeľa ústavu, neboli napísané správne a pred menom i za ním bol akýsi číselný kód. Preto I. Maraček list neotváral a včera kontaktoval políciu.
"Pošta k nám pravidelne pricháza medzi jedenástou a dvanástou hodinou. Keď som sa v pondelok vrátil okolo trištvrte na jednu z pracovnej porady, informovali ma, že v poštovej knihe máme nejakú podivnú zásielku zo zahraničia. To, že chýbal odosielateľ, bolo naozaj nezvyčajné - pošta z iných krajín k nám prichádza často, avšak obvykle obsahuje všetky potrebné náležitosti. Podozrivá bola aj naša adresa napísaná v angličtine. To, že som mal namiesto DrSc. uvedený titul PhD, by ešte nebolo také neobvyklé, ale moje meno bolo aj o riadok nižšie a pred ním i za ním sa nachádzali číselné kódy. To je vskutku netradičné a myslím, že žiaden Európan by takýmto spôsobom adresu nenapísal. Preto som k zásielke odzačiatku pristupoval s veľkou opatrnosťou," informoval nás Prof. MVDr. Imrich Maraček, DrSc.
Listu sa pritom rukami nedotkol, obzrel som si pomocou pinzety. Aj keď spočiatku uvažoval, že ho otvoria na bakteriologickom pracovisku ústavu, rozhodol sa napokon inak.
"Zvažoval som, či ho otvoriť za použitia ochranných pomôcok (plášťa, rukavíc a rúšok), tak ako sa obvykle pracuje s podozrivým materiálom. Ale obával som sa, že zásielka môže obsahovať aj spóry, ktoré sa dajú zničiť iba za použitia plameňa. Na toto naša budova nie je vyhovujúca, preto sme dnes ráno kontatovali políciu. List si prevzali za prísnych bezpečnostných opatrení pracovníci špecializovaného pracoviska odboru civilnej ochrany. Umiestnili ho v kontajneri, a tak ho dopravia na rozbor do Banskej Bystrice. Ocenili pritom skutočnosť, že sme ju v ústave neotvorili a preto nie sú nateraz nevyhnutné ďalšie opatrenia," poznamenal pri našom včerajšom stretnutí riaditeľ Výskumného ústavu veterinárnej medicíny.
Ako dodal, on osobne sa necíti nikajo ohrozený a ani neverí tomu, že rozbor potvrdí zdraviu nebezpečný obsah. Ale ako odborník jednoducho nemohol nič zanedbať.
V bezprostrednom kontakte s podozrivým listom bola iba poštárka, pracovníčka ústavu triediaca poštu a sekretárka. Nič z neho nepresakovalo, ani sa z neho neprášilo. Obálka bola pritom úplne bežná - biela, formátu A5. Text bol napísaný počítačom alebo elektrickým písacím strojom. Červená pečiatka svedčila o tom, že prešiel švajčiarskou poštou - bolo na nej uvedené Ch - Basel. Avšak list mohol byť odoslaný aj z nej krajiny, trebárs zo zámoria. V Bazilei mohla byť iba zberná pošta.
"Verím, že tento list nevyvolá paniku medzi košickou verejnosťou, veď zatiaľ jeho obsah nepoznáme. Ale v dnešnej dobe je potrebná najvyššia miera opatrnosti. A netýka sa iba listov. Smrtiacimi baktériami možno infikovať vodu, pôdu, alebo i hospodárske zvieratá. A tu sa ukazuje i opodstatnenosť nášho ústavu," konštatoval I. Maraček.
Výsledky expertízy košickej zásielky by mali byť známe dnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.