si mnohí kladú otázku, čo vlastne toto hrozivo znejúce slovo znamená. O tom, čo je to sneť slezinná a aké problémy vyvoláva, hovoríme s prednostom Infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Prof. MUDr. Ivanom Schréterom, CSc.
"Táto bakteriálna infekcia môže mať tri formy - kožnú, črevnú a pľúcnu, podľa spôsobu, akým vstúpi bacil do organizmu. Pri infekcii dotykom vznikajú černajúce lézie na koži, ktoré predstavujú najmenej nebezpečnú formu ochorenia a vyhojiť sa môžu aj spontánne. K črevnej infekcii dochádza po konzumácii nakazenej potravy, predovšetkým nedostatočne tepelne spracovaného mäsa. Prejavuje sa ťažkými krvavými hnačkami a zvracaním, pričom môže skončiť smrťou. Najnebezpenejšia je však pľúcna forma, ku ktorej dochádza po vdýchnutí baktérií antraxu alebo ich spór. Prvé príznaky môžu pripomínať bežné vírusové ochorenia - objavuje sa zvýšená teplota, únava, kašeľ. Ak sa včas neliečia antibiotikami, nastávajú vážne dýchacie problémy spojené s krvácaním a obvykle vedú k smrti," konštatoval Prof. Schréter.
Prvé príznaky ochorenia sa objavia do siedmych dní od kontaktu s baktériou. Názov sneti slezinnej je odvodený od javu, ku ktorému dochádza pri nakazení hospodárskych zvierat. Pri infikácii baktériou u nich vzniká veľká čierna slezina, v prípade človeka však môže zasiahnuť antrax rozličné orgány. V minulosti šlo o pomerne časté ochorenie, s ktorým sme sa na východnom Slovensku naposledy stretli v 70-tych rokoch.
Za normálnych okolností sa človek najčastejšie nakazil potravou, alebo pri spracovaní napadnutých orgánov a tkanív, kože či vlny chorých zvierat. Do úvahy prichádzala aj kontaminácia vodou alebo vdýchnutie znečistených častí pôdy. V pôde totiž prežíva bacil sneti slezinnej aj celé roky. Preto boli antraxom najčastejšie postihnutí poľnohospodárski pracovníci a chovatelia zvierat, pričom drvivá väčšina ochorení predstavovala kožné formy. Dnes sa obávame možného biologického útoku.
"Na ochorenia vyvolané antraxom je účinný celý rad antibiotík vrátane penicilínov, tetracyklínov, chinolónov a makrolidov. Prítomnosť bacilu je možno potvrdiť okamžite mikroskopickým vyšetrením, alebo kultiváciou odobratej vzorky. V prípade kontaktu s podozrivým materiálom je nutné mať sa na pozore, pretože neliečené ochorenie môže skončiť smrťou," zdôrazňuje Prof. Schréter.
Okrem použita antraxu ako biologickej zbrane sa podľa neho ráta aj s botulizmom - otrava takzvaným klobásovým jedom, ktorý produkuje baktéria klostrídium botulini, variolou (vírus kiahní) či tularémiou. Ale aj ďalšími ochoreniami, o ktorých sa ľudstvo domnievalo, že ich už má pod kontrolou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.