nezákonným predbežným zatýkaním osôb v rokoch 1988 a 1989. Podľa jeho slov zaisťovanie nebolo v rozpore so zákonom.
Vitálny šesťdesiatnik Lorenc prišiel na včerajšie pojednávanie vo veľmi dobrej nálade. Krátko po príchode do súdnej miestnosti novinárom dlho s úsmevom pózoval. Z jeho vystupovania nebolo cítiť žiaden strach či napätie, skôr to vyzeralo, že súdny proces je preňho rutinnou záležitosťou. Podobne sa správali aj dvaja starší páni, ktorí ho doprevádzali a pojednávanie ironicky komentovali. Bývalý šéf ŠtB označil proces za spolitizovaný a počas prestávok sa žoviálne prihováral prítomným novinárom, o samotnom obvinení však hovoriť nechcel.
Trojdňové pojednávanie s Lorencom je verejné. V súdnej sieni včera proces sledovali asi dve desiatky slovenských a českých novinárov.
"Vtedajšie orgány činné v trestnom konaní nepovažovali činnosť, za ktorú som dnes trestne stíhaný, za trestnú. Naopak považovali ju za spoločensky prospešnú," povedal na svoju obhajobu Lorenc.
Ani s odstupom času nevidí chyby v komunistickom režime. Hovorí o hlavnej úlohe strany. Sám sa nezrieka politickej ani funkčnej zodpovednosti, nemení ani svoj ideologický názor na svet.
"Počas tridsať rokov mojej služby mi ani raz nebolo vytknuté, že som porušil zákon, nebol som nikdy disciplinárne potrestaný, naopak bol som odmeňovaný a povýšený," povedal hrdo Lorenc.
"Chránil som ústavný systém podľa toho, ako som zložil prísahu," dodal.
Lorenc hodnotil posledné mesiace pred novembrovými udalosťami ako veľmi napäté. Podľa neho ŠtB mala informácie o rôznych protištátnych akciách ako vykoľajenie vlaku, či otrávenie pitnej vody. Preto považoval sledovanie ako aj zaisťovanie podozrivých osôb za spravodlivé.
Hovoril aj o udalostiach 17. novembra. Nikto vraj nebol zaistený, a túto demonštráciu "dal len monitorovať."
Odpoveďou na otázku prokurátora, kto teda rozhodoval o zaisťovaní jednotlivých osôb "zaisťovať chodili príslušníci na nižšej úrovni," odmieta niesť zodpovednosť Lorenc "my sme to iba koordinovali."
Počas pojednávania Lorenc spochybnil prácu súdu v Tábore a výsledky, ktoré včera predložili orgány činné v trestnom konaní na Slovensku, označil za "skromné".
Z troch prizvaných svedkov sa včera dostavil len jeden, bývalý generálny prokurátor ČSSR Jaroslav Krupauer. Podľa neho Lorenc konal v súlade s vtedajšími platnými zákonmi. Ďalší svedkovia sa nedostavili, ich výpovede predseda senátu prečítal. Dnes by mali byť vypočutí poškodení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.