Klubu (KK) UNION Košice boli nominovaní dvaja pretekári - Peter Šimko a Michal Dudič. Michal Dudič nakoniec kvôli zraneniu necestoval. Peter Šimko sa (v konkurencii 64 pretekárov) prebojoval do štvrťfinále a v boji o postup medzi posledných štyroch prehral s pretekárom z Uzbekistanu tesne 2:3. Predtým porazil pretekárov z Macaa a Azerbajdžanu. "V poslednom zápase prehral dosť nešťastne. Celý čas vyhrával, pár sekúnd pred koncom však veľmi netakticky vystúpil zo zápasiska a tým pádom prehral. U nás je prvé vystúpenie zo zápasiska napomínané, druhé je už napomínané s trestom, pre súpera sa dáva bod ako ippon," hovorí jeden z trojice reprezentačných trénerov, Košičan František Kretovič. Na MS však Šimko rovno stratil bod (resp. získal ho jeho súper). "Je to škoda, ak by vyhral, bol by v semifinále a črtala by sa mu možnosť finále."
Druhým východniarom v celkovo 13 - člennej slovenskej reprezentačnej ekipe bol Michal Lacko, člen Karate Klub (KK) Kretovič, teda oddielu, ktorý nesie svoje meno po zakladateľovi a trénerovi Františkovi Kretovičovi. "V prvom zápase prehral s Talianom 0:6," hovorí už na margo Lacka František Kretovič. "Ten Talian bol veľmi dobrý, nakoniec skončil v kategórii na druhom mieste. Až vo finále prehral s Francúzom, dosť nešťastne, bol však fakt dobrý, podľa môjho názoru asi najlepší vo svojej kategórii... Lacko išiel do repasáže, vyhral v nej zápas s Brazílčanom. Vyhral 3:2, keď ešte tesne pred koncom prehrával 0:2. Súperovi však na hlavu kopol ura - malašigeri, kop na hlavu, ktorý sa hodnotí troma bodmi... Tretí zápas, v ktorom išlo o postup do semifinále, prehral s Macedóncom 0:2. Macedónec skončil nakoniec tretí, Mišo sa umiestnil na 4. až 8. mieste."Rovnaké umiestnenie, 4. až 8. miesto, má zapísané i Šimko. Logika umiestnenia je v tomto prípade trebárs oproti futbalu iná, popri jednom prvom a jednom druhom mieste boli totiž udeľované dve tretie, tým pádom sa štvrťfinalisti rátajú od 4.miesta. "Ich umiestnenia by som hodnotil ako obrovský úspech. Sú to mladí pretekári (na MS absolvovali svoju premiéru - pozn. red.), Šimko má 16 rokov a bojoval s chlapcami o dva roky staršími. Ešte dva roky bude v tejto kategórii bojovať. Lacko má 19 rokov, bude tam do 21 rokov, obaja sa teda môžu zúčastniť dvoch majstrovstiev Európy, jedných majstrovstiev sveta. Keď budú poriadne trénovať..." MS sú o dva roky, vo februári 2002 sú však ME v nemeckom Koblenzi.
Ešte k súťaži družstiev, Slovensko nastúpilo už priamo v 2.kole proti Chorvátom. Teda proti starým známym, veď tieto dva tímy pred MS absolvovali v Chorvátsku spoločné sústredenie. František Kretovič nám po ňom povedal, že Chorváti sú kvalitatívne trochu pred nami. "Aj sa to potvrdilo, prehrali sme s nimi, Chorváti nakoniec skončili tretí spolu s Azerbajdžanom za prvým Tureckom a druhým Iránom. Potvrdilo sa, čo sme vedeli, že Chorváti sú veľmi dobrí. Škoda, že sme nedostali niekoho iného, mali sme na viac a hádam sme aj mohli postúpiť ďalej." V súťaži družstiev bojoval i Michal Lacko, ten sa so svojím chorvátskym súperom rozišiel po remíze.Celkové hodnotenie MS, na ktorých sa zúčastnilo zhruba 800 pretekárov zo 65 krajín? "Dodal by som, že na MS bola naozaj silná konkurencia, v niektorých kategóriách bolo 50 - 60 pretekárov. A to tí najlepší, tam zlí súper nebol... Bola tam obrovská konkurencia a presadiť sa takej malej škvarke, ako je Slovensko, to už dá zabrať." Slováci sa však presadili, veď si nakoniec priniesli dve medaily, jedno striebro a jeden bronz... Plánom bola jedna medaila...Karate nepatrí medzi "bohaté" športy, v tejto súvislosti prezident Slovenského zväzu karate (SZK) Martin Čulen na TB skonštatoval: "Je smutné, že čiastku 24 000 Sk za pobyt si všetci nominovaní pretekári na MS v Grécku, vrátane trénerov, museli hradiť z vlastného vrecka. Niektorým pomohli sponzori, rodičia, ale určite táto skutočnosť stojí za zmienku. Aspoň pre medailistov sa pokúsime refundovať časť vynaložených prostriedkov, napr. z členských príspevkov. Finančná situácia v karate je zlá, máme existenčné problémy a krátený rozpočet. Z vystúpení Slovenska na svetovom šampionáte v Aténach však mám pochopiteľne radosť, a to najmä z Hrušeckej. Po ére Remiášovej a Kohútovej sa podarilo totiž v kata prelomiť bariéru 4. miest a v súbornom cvičení vybojovať medailu." Spomínané sa týka i Košičanov...
Najlepšie umiestnenia Slovákov (do 10. miesta) na MSJ a kadetov v Aténach (12.-14.10. 2001):2. miesto: Erika Hrušecká (kadetky - kata jednotlivkýň),3. miesto: Marián Kadlečík (juniori - kumite do 80 kg),
4. - 8. miesta: Michal Hanulík (kadeti - kumite do 55 kg), Peter Šimko (kadeti - kumite do 65 kg), Martin Bohát (kadeti - kata jednotlivcov), Michal Lacko (juniori - kumite nad 80 kg), Vladislav Polgár (juniori - kata jednotlivcov),9.-16. miesto: Milica Ilčíková (juniorky - kumite do 60 kg).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.