štrajkovať sa lekárnici nateraz nechystajú. Ako sa zdá, nateraz rezignovali, a do boja s veterným mlynmi v najbližšom čase nepotiahnu. Napriek tomu, že dlh za lieky sa odhaduje na šesť miliárd korún, teda asi šesť miliónov na každú lekáreň...
"Samozrejme, že som sklamaný z toho, že opäť ostalo iba pri sľuboch, ale na to sme si už na Slovensku asi zvykli. O protestných akciách zatiaľ lekárnická komora neuvažuje, pretože výsledný efekt sa míňa účinku. Je potrebné zmeniť systém. Pacienti by si mali začať kupovať lieky tak ako si kupujú mlieko a rožky. Štát nemôže garantovať bezplatnosť toho, na čo nemá. Ak by zdravotné poisťovne museli lieky preplácať priamo pacientom, rozhodne by im nemohli dlhovať peniaze celé mesiace," konštatoval znechutene Zoltán Horňák, majiteľ košickej lekárne Maratón. V podobnom duchu sa nieslo i vyjadrenie majiteľa michalovskej lekárne Amara Mariána Mriža:
"Žiadne výstražné akcie nateraz nechystáme. Sme v túžobnom očakávaní, čo vyplynie z najbližšieho stretnutia predstaviteľov vlády s vedením Fondom národného majetku. Je však abusurdné, že vymožiteľnosť práva je v tomto štáte nulová. Veď niektoré zdravotné poisťovne lekárnikom nepreplácajú ani faktúry splatné pred pol rokom a situácia sa stále zhoršuje. Viacerým lekárňam v michalovskom regióne napríklad Všeobecná zdravotná neuhradila faktúry za december minulého roka! Momentálne máme zviazané ruky zákonom, pretože exekúcie v zdravotníctve nie sú možné. Ale akonáhle sa to zmení, budeme nútení využiť aj tieto právne prostriedky na zabezpečenie liekov pre pacientov," zdôraznil, pričom poznamenal, že je pozoruhodné, že žiadna iná zdravotná poisťovňa nie je v takom prepade, ako Všeobecná. A štát, ktorý sa hrdí garanciou za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, je nemý a hluchý, akoby sa ho to netýkalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.