radikálnych ochrancov prírody. O pochmúrnych víziách sme sa bavili s profesorom vied o životnom prostredí na Universite Virginia, šéfom Enviromental Science and Policy Project Fredom Singerom, ktorý sa pri svojom prednáškovom turné zastavil aj v metropole východného Slovenska.
* Pán Singer, prognózy varujú, že okrem nukleárnej vojny a zrážky s asteroidom nič nemá takú ničivú moc ako otepľovanie podnebia. Je ozaj také nebezpečné?
- Odpoviem slovami liberálneho ekonóma Roberta Samuelsona, ktorý stručne zhrnul takzvanú politiku global warming. Použil dva výrazy: nadsádzka a klam. Nazdávam sa, že sú to primerané vymedzenia. Lebo klamstvom sú tvrdenia nezodpovedajúce pravde a nadsádzkou zväčšovanie následkov prípadného oteplenia rádovo o čísla. Podľa mojich odhadov môže v budúcnosti dôjsť k miernemu otepleniu, avšak oveľa menšiemu než predpovedá Medzinárodné grémium pre zmeny podnebia (IPPC).
* O aký veľký nárast teploty pôjde?
- Okolo pol stupňa za sto rokov.
* To isto poteší obyvateľov Sibíri a severnej Kanady. My sme "viníkmi"?
- Autori správy IPPC tvrdia, že príčinou je vypúšťanie do ovzdušia plynov ako kysličník uhličitý, pochádzajúcich z spaľovania uhlia alebo ropy. Veľmi ťažko však posúdiť, či sa podnebie otepľuje v dôsledku ľudského pôsobenia alebo prírodných činiteľov, ktoré spôsobujú jeho neustálu premenlivosť. Ak siahneme po geologických dôvodoch, obdobia oteplení boli v dejinách Zeme hojné, mnoho tiež bolo náhlych poklesov teploty. Dnes je oveľa teplejšie ako pred dvadsaťtisíc rokmi v dobe ľadovej. Pred pätnásťťisíc rokmi sa začalo otepľovať a pred desaťtisíc rokmi bola temperatúra značne vyššia než teraz.
* O čo potom opierajú svoje dôvody advokáti globálneho oteplenia?
- Hlavne o istý počet meraní z pozemných staníc, ktoré podľa názoru odborníkov obsahujú chyby. Väčšina staníc je totiž umiestnená v blízkosti miest a zaznamenáva lokálne oteplenie. Zatiaľčo merania zo satelitov a výskumných balónov už zopár desaťročí nevykazujú nijaké zvýšenie teploty.
* Prečo teda súdite, že o sto rokov má byť o pol stupňa teplejšie ako dnes?
- Pretože v ovzduší sa hromadí isté množstvo plynov skleníkového efektu. Nemá však veľký vplyv na teplotu. Navyše ho maskujú prírodné klimatické výkyvy. Po sto rokoch môže spôsobiť oteplenie o pol stupňa.
* Ak predpokladané zmeny nie sú veľké a okrem toho sa môžu prejaviť o sto rokov, prečo toľko politikov a organizácií vyvíja nátlak na administratívu prezidenta Busha, aby podnikla okamžité kroky na obmedzenie výroby energie?
- Dôvody sú čisto politické, nemajú nič spoločné s vedou. Mnoho osôb má záujem na ustanovení medzinárodného dozoru nad produkciou energie. Získali by tak vplyv na ekonomickú činnosť rôznych krajín. Ďalším ľuďom zaoberanie sa hrozbou global warming zaručuje zamestannie a dobré zisky. Mnohým štátnikom vyhovuje posudzovať neveľké oteplenie ako katastrofu, lebo sa nechcú vystaviť protestom ekologických skupín. Tí istí politici však v skutočnosti nehnú prstom, aby obmedzili vypúšťanie plynov do ovzdušia, pretože by to viedlo k zvýšeniu ceny energie a bolo by to zle vnímané tak v Európe ako v Amerike. Sú pokrytcami, verejne pranierujú prezidenta Busha, že nepristupuje k ochranným opatreniam, ale vlastne sa tešia, že tak nečiní, lebo to by prinútilo iné vlády k podobným odozvám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.