nominálom, tisíckoruna uzavrela túto emisiu až v roku 1985. Päťstokoruna vzoru 1973 má typickú fialovohnedú farbu, nosným námetom je SNP, hĺbkotlač, potlač pestrá- letterset. Hrad Devín na rube je farebne ladený jednofarebne a monotónne, podobne ako na lícnej strane. Aj táto bankovka odzrkadľuje, že vznikla v období totalitného režimu. Z výtvarného návrhu je už na prvý pohľad cítiť, že bola dobrou slúžkou socialistickej ideológie. Nie je to žiadna zvláštnosť, lebo sa to týka všetkých platidiel tejto emisie. Ak by tomuto kritériu neboli vyhoveli, nikdy by sa neboli stali zákonnými platidlami. Objavilo sa vždy mnoho návrhov, no tie pestrejšie boli vždy zamietnuté.
Skôr než sa táto päťstokoruna realizovala,do súťaže bolo prihlásených veľa návrhov od rôznych autorov. Priebeh prípravy päťstokoruny bol veľmi pomalý. Celoštátna súťaž sa skončila udelením štyroch tretích cien J. Černému, I. Strnadovi, B. Lipenskému a O. Klapperovi. Jednotlivé návrhy odrážali subjektívny pohľad a estetické cítenie toho-ktorého autora. Neskôr nasledovala obmedzená súťaž vyzvaných umelcov, medzi ktorými sa víťazom stal Albín Brunovský. Návrh nebol prijatý z obavy, že bankovku so silným námetom SNP verejnosť zamietne. V roku 1970 nasledovala tretia súťaž, výzvu do nej prijali J. Chovan a J. Lukavský. Nakoniec bol prijatý Lukavského návrh, po niekoľkonásobnom prepracovaní sa stal podkladom pre realizáciu päťstokoruny.
Aké sú ochranné prvky a technické parametre našej bývalej päťstovky. Bankovka je chránená priebežnou vodotlačou hviezda v liste, s ktoru sme sa stretli už aj na ostatných platidlách. Teoreticky môžu existovať štyri varianty vodoznaku. Koľko ich v skutočnosti je, to určite v krátkom čase zberatelia zistia a aj ocenia. Číslovač je šesťmiestny červený a je umiestnený na strane rubu. Bankovka sa dostala do obehu 1. 11. 1973, dátum ukončenia platnosti nie je jednoznačný. Päťstovka bola kolkovaná v Čechách , ale aj na Slovensku. Na Slovensku bola kolkovaná tmavozeleným kolkom veľkosti 25x21 mm. Kolkovaná päťstokoruna na Slovensku platila od 8. 2. 1993 do 10. 1. 1994, výmena bola možná do 31. 3. 1994. V Čechách bola situácia trošku iná, kolkovaná bankovka platila od 8.2.1993 do 31.8.1993, výmena bola možná do 31.5.1994. Aj táto bankovka je jednou z najdlhšie platných bankoviek v dejinách Československa. Platila od roku 1973 až do roku 1994, platili sme ňou dvadsaťjeden rokov.
Autor: Ing. Lórant KULÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.