sme informovali včera pod titulom Kauza "biely prášok" vypukla naplno aj na východe), bolo mimoriadne zasadnutie protinákazovej komisie. Okrem prednostu okresného úradu Jána Patakyho sa na ňom zúčastnil okresný riaditeľ polície plk. Milan Hoško i riaditeľ bardejovského Štátneho zdravotného ústavu Július Zbyňovský.
Podľa hovorkyne okresného úradu Marcely Čechovej sa dohodlo, že dnes všetci zamestnanci úradu absolvujú školenie na tému bioterorizmus a biologické látky. "Ide o to, aby vedeli čo robiť, keby sa nejaká biologická látka vyskytla." Zároveň informovala, že na okresnom úrade spracovali vyhlásenie k vzniknutej situácii. "Veľa ľudí pred budovou úradu sledovalo počínanie tých "mimozemšťanov," teda protichemického oddielu 73. brigády Civilnej ochrany. Museli sme im vysvetliť, čo sa stalo. Tiež sme občanov vyzvali, aby si všímali svoje okolie, aby sa podobným primitívnym pokusom predišlo. Veď ide o naivné konanie, pri ktorom si niekto chcel vyskúšať, aký je dôležitý," skonštatovala. Ako dodala, chceli zároveň povedať, že niet dôvodu na paniku, lebo žiadne globálne ohrozenie životov nehrozí.
K opatreniam, ktoré v súvislosti s výskytom neznámeho bieleho prášku prijali na OÚ, M. Čechová uviedla, že na podateľni dostanú pracovníčky rukavice, plášte a rúška. Zároveň ju presťahujú z poschodia na prízemie budovy. Napokon pripomenula, že vyšetrenie vzorky, ktoré sa robí v špeciálnom laboratóriu v Banskej Bystri trvá minimálne 24 hodín, to znamená,že výsledky by mali byť známe až dnes.
V súvislosti s hrozbou nákazy antraxom a po požiadavke ministra zdravotníctva pripraviť infekčné oddelenia pre prípadnú epidémiu, obrátili sme sa na primárku Infekčného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Prešove Janu Hudáčkovú (na obr.). Najprv nám povedala, že podľa nej minister nemá predstavu o tom, ako infekčné oddelenia vyzerajú a pracujú. Prešovské má šesť lekárov pre maximum štyridsať pacientov. Dvadsať lôžok je z toho detských. Primárka oddelenia neverí, že k epidémii tohto druhu príde: "Napriek tomu som vypracovala plán opatrení, ktoré budeme robiť v nutnom prípade.".povedala.
Ako zdôraznila, v prípade epidémie sú na karanténu pre nakazených pripravené priestory mimo oddelenia i nemocnice. V prípade ohrozenia akoukoľvek biologickou zbraňou bude podľa nej nutné zabezpečiť možnosť izolácie pacienta, jeho diagnostiku a liečbu. K tomu podľa jej slov patrí i ochrana zdravotného personálu, ktorý by s nakazenými musel pracovať.
Primárka však nechce vyvolávať paniku a preto upozorňuje:"Nebudeme zatvárať zdravých ľudí a zbytočne ich napchávať antibiotikami." Súčasne apeluje, aby si ľudia nezháňali a nepredpisovali sami zbytočne antibiotiká, ktoré v prípade možnej nákazy prestanú byť účinné. "Strach a panika nepomôžu. Treba vziať rozum do hrsti sledovať informácie a robiť to čo odporúčajú odborníci," uzavrela.
Autor: Marianna MEŠŠOVÁ, (iva)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.