pozitívne. Podľa jeho slov sa doň zapojilo 90 percent privátnych lekárov a pacienti ich konanie prijali s pochopením. Pohotovostné služby zabezpečili, k žiadnej mimoriadnej udalosti pritom nedošlo, lekári sa v nich striedali v trojhodinových intervaloch. Fungovali dokonca aj odborné služby chirurgov a internistu. Dodal, že hoci zaznamenali mierny nárast pacientov na pohotovosti v sobotu, v podstate nešlo o akútne prípady v dôsledku chýbajúceho ošetrenia v predchádzajúcich dňoch.
Na našu otázku, ako budú postupovať ďalej, keďže Ministerstvo zdravotníctva SR nevyhovelo ich požiadavkám, nám odpovedal: "Rozhodneme o tom spoločne na Mimoriadnom valnom zhromaždení ASL v Banskej Bystrici. Zatiaľ sa uvažuje o uzatvorení ambulancií v novembri na päť pracovných dní s tým, že forma pohotovosti by sa pacientov dotkla v skutočnosti deväť dní, ak prirátame dva víkendy. O konkrétnom termíne rozhodneme hlasovaním 27.októbra," konštatoval.
Lekári veria, že dovtedy sa ďalšie rokovania s ministerstvom posunú do inej roviny. Zaujímalo nás tiež, či sú schopní ísť až do krajnosti a čo to bude znamenať pre pacientov. Zdôraznil, že na také kroky sa musia právne pripraviť. Jednou z možností je vypovedať zmluvy zdravotným poisťovniam a žiadať od pacientov priame platby. Druhou by bola presná kalkulácia nákladov a príjmov v každej ambulancii s tým, že budú poisťovniam doúčtovávať ceny výkonov. Na otázku, ako hodnotí doterajšie rokovania s ministerstvom odpovedal: "Pracovníci ministerstva sú tvrdí profesionáli. Tým, že vznikla Únia špecialistov dostali do rúk silnú kartu. Lekári už nie sú takí jednotní ako pred rokom. Možnosť taktizovať a vyčkávať je pre ministerstvo silná zbraň, ale zatiaľ nepodliehame skepse."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.