modrá knižka. Ďalšou možnosťou je civilná služba, ktorú využíva stále väčší počet chlapcov.
Deväť mesiacov strávených v kasárňach považujú za zbytočne stratených vo svojom živote a preto sa snažia všemožne vyhnúť brannej povinnosti. Jedným z dôvodov, prečo sa mladí chlapci snažia vyhnúť základnej vojenskej službe je aj obava zo šikanovania. Informácie o najkrikľavejších prípadoch sa sem-tam objavia aj v médiách. Pred pár rokmi to bol aj prípad šikanovania v prešovskej leteckej základni. Jeho velenie ho využilo ako odstrašujúci príklad a usporiadalo verejné pojednávanie vojenského súdu, ktorý za prítomnosti vojakov základnej služby previnilcov odsúdil. Tí potom putovali rovno na výkon uloženého trestu.
Teraz o šikanovaní v 3. leteckej základni v Prešove nepočuť. Keď začiatkom októbra do kasárni základne rukovali branci, jedného z nich Eduarda Capeka z Prešova sme sa opýtali na možné obavy zo šikanovania: "Neobávam sa toho. Teraz je to už v norme, nie ako kedysi, keď sme rukovali do Čiech a Česi na Slovensko. Zatiaľ mám poznatky, že je tu to v tomto ohľade vzorné, tak dúfam, že vojenčina bude v pohode",povedal. Šikanovanie je však jav, ktorý sa môže vyskytnúť s príchodom každej novej skupiny povolancov. Velenie základne preto dbá na prevenciu tým, že profesionálni vojaci riadia činnosť vojakov základnej služby nielen v čase zamestnania, ale aj po ňom. "Nielen tými, ktorí sú v službe 24 hodín, ale takisto aj veliacimi dôstojníkmi jednotlivých jednotiek," dodal zástupca veliteľa 3. leteckej základne v Prešove pplk. Ing. Tibor Bednár. (na obr.)Zároveň poznamenal, že šikanovanie nie je doménou armády.
"Šikanovanie sa prejavuje na stredných školách a hlavne na učňovkách. V týchto zariadeniach je šikanovanie známym javom. Bohužiaľ, v armáde ako subjekte, ktorý v spoločnosti má vyššie poslanie, je to viac na očiach verejnosti. V školách dominuje vplyv rodičov na deti, avšak pri armáde si rodičia povedia, že môj syn je dospelý, vykonáva službu vlasti a vlasť sa musí oňho postarať." Hoci je šikanovanie javom do armády len prenášaným, kasárenské podmienky a štýl režimu života v nich je pre jeho šírenie ideálnou pôdou. Prevencia je preto stále namieste. Situácia sa azda zmení k lepšiemu po zavedení plnej profesionalizácie armády od roku 2006, keď povolávacie rozkazy budú už len históriou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.