má ten, ktorý by mal vzniknúť na báze geotermálneho vrtu v Starej Lesnej. Zámer sa objavil aj vo Vrbove, Starom Smokovci a v neposlednom rade tiež v Poprade. Tu však treba najprv nájsť odpovede na viacero nezodpovedaných otázok. "Spočiatku sme rokovali s konzorciom nemeckých investorov združených vo firme Akasio. Uzatvorili sme akúsi voľnú zmluvu o tom, že nájdu investora a potom sa budeme baviť o konkrétnych krokoch. Nenašli ho a preto sa verbálna dohoda stala minulosťou," informoval nás primátor Popradu Štefan Kubík a dodal, že prioritu predčasom získal ďalší zahraničný partner, tentokrát slovinská spoločnosť Sloving, ktorá prichádza s konkrétnym balíkom peňazí potrebných na naštartovanie projektu.
"Nemecká strana zatiaľ nedeklarovala, že o spoluprácu nemá záujem. Na druhej strane je pravda, že ani mesto, ani Akasio, nedodržali to, na čom sa dohodli. Mesto malo vysporiadať stavebné pozemky a ukončiť súdny spor s firmou Uranpres, ktorá v Poprade navŕtala prameň. Nemci zase dosiaľ nedodali sľúbenú ekonomickú analýzu ani plán krokov, ktoré chcú vykonať," informoval nás autor projektu popradského Aquaparku a zároveň zástupca Akasia pod Tatrami Ing. arch. Branislav Ivan.
Ako sme sa dozvedeli ďalej, pre mesto nie je problémom začať s výstavbou, pretože vlastní 80 percent z dotknutých stavebných pozemkov vrátane geotermálneho vrtu. Súdny spor o úhradu za vykonanie vrtu však stále trvá. "Súdime sa o 4,08 milióna korún. O toľko sa predražili práce oproti pôvodnej kalkulácii. Príčinou je zmena koncepcie vrtu. Pôvodne sme predpokladali, že cez paleogén sa prevŕtame v hĺbke okolo 1300 metrov pod zemou. Stalo sa tak však už niekde na 550 metroch. Popradský Grébpark má teda inú geológiu ako sa pôvodne predpokladalo a to je hlavnou príčinou, prečo vrt nemá plánovanú hĺbku 1600 metrov ale len 1200. Na druhej strane, priemer vrtu je väčší a aj výdatnosť prameňa štvornásobne presahuje kalkuláciu 15 litrov za sekundu," povedal nám riaditeľ spoločnosti so sídlom v Spišskej Novej Vsi Ján Jaško.
Podľa slov popradského primátora, viac svetla do prípadu vnesie materiál, ktorý by sa mal objaviť na niektorej z najbližších schôdzí mestského zastupiteľstva. Obsahovať by mal predovšetkým zámery spoločnosti Sloving, ktorú vedenie mesta momentálne preferuje pred nemeckou spoločnosťou Akasio. "Domnievam sa, že Akasio je z hry von aj preto, že v jeho predstavenstve popri troch Nemcoch figurujú aj dvaja podnikatelia z Bratislavy, ktorí sa usilujú preorientovať záujem investorov spod Tatier do hlavného mesta. Ani Slovinci však nemajú dostatok finančných prostriedkov na to, aby postavili celý Aquapark sami. Na jednom zo spoločných rokovaní vyhlásil ich zástupca, že 1,4 miliardy korún jednoducho nemajú, a že tým pádom sa na výstavbe môžu len spolupodielať," dodal na záver B. Ivan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.