rokov. Zatiaľ čo chlieb si kúpite každý deň, aby ste prežili, knihy si z takéhoto dôvodu kúpi drvivá menšina "duchovne založených ľudí". Zatiaľ čo ceny kníh sa šplhajú hore rýchlejšie ako platy, pre veľkú časť domácej klientely sa stáva kniha iba príležitostnou kúpou.
Iba nedávno sa s problémom hroziaceho zvýšenia nájmu borili spišskonovoveskí kníhkupci, dnes má rovnaký problém aj Kníhkupectvo na Námestí Majstra Pavla v Levoči, ktoré tu sídli viac ako 40 rokov. Zatiaľ čo v Spišskej Novej Vsi zvýšenie nájmu kníhkupcom poslanci napokon zavrhli, v Levoči rozhodla väčšina hlasov o opaku. "Je to podnikanie, z ktorého sa nedá zbohatnúť. Z biedy nás vytrhne čiastočne akurát tak turistická sezóna a december, teda predvianočný čas, inak naše tržby postačujú akurát na prežitie," konštatuje spolumajiteľ levočského kníhkupectva a zodpovedný vedúci za prevádzku Otto Venglarčík. Levočskí poslanci odsúhlasili tunajšiemu kníhkupectvu, ale aj ostatným podnikateľom, zvýšenie nájmu o 50 percent. Zdôvodnením je údajne aj fakt, že nájom nezvyšovali už tri roky. Pre kníhkupectvo na Námestí Majstra Pavla, hovoriac číslami, to znamená zvýšenie mesačnej platby za nájom z 3750 na 5750 korún. "V dnešných cenách to skutočne nie je veľa, lenže my nie sme Košice ani Bratislava, pretože obrat v ich predajniach pri danom počte obyvateľov je úplne iný ako u nás. Tu treba skôr zohľadniť rozdiel, či má niekto knihu, mäsiareň alebo drogériu, kde sa mesačný obrat pohybuje na úrovni pol milióna a porovnať to s nami, ktorí dosahujeme tržby 100 až 150-tisíc mesačne," vysvetľuje O. Venglarčík. Pokiaľ by tržby nestúpali vďaka turistom, O. Venglarčík je presvedčený, že by toto podnikanie mohli zavesiť na klinec.
Zahraniční turisti najradšej siahnu po turistických sprievodcoch a mapách, publikáciách o Spiši, obrazových publikáciách o Slovenskom raji či vôbec o Slovensku. "Zatiaľ čo našim ľuďom sa zdajú ceny za tieto knihy vysoké, pre nich sú doslova smiešne," konštatuje spolumajiteľ. Nemec si podľa jeho slov kúpi knihu v hodnote 400 korún za svoju hodinovú mzdu. Čo sa týka domácej klientely, tá najviac nakupuje odbornú a starú klasickú slovenskú literatúru. Pokles predaja zaznamenalo tunajšie kníhkupectvo najmä čo sa týka žánru románovej tvorby. "Západné limonády typu Steelová už nejdú na odbyt zďaleka tak, ako niekedy. Z poézie vedie suverénne Kamil Peteraj a Milan Rúfus," hovorí O. Venglarčík. Za veľký súčasný problém považuje fakt, že v roku 1997 zodvihla súčasná vládna garnitúra DPH zo šesť na desať percent. "Tým je prakticky povedané všetko ako sa u nás propaguje kultúra, aký záujem má o vzdelanostnú úroveň súčasná vláda. Myslím, že sa mohla urobiť výnimka, čo sa týka školských potrieb. Tým, že ide hore plyn, elektrina aj benzín, zvyšujú sa aj náklady vydavateľa. Aj keď niektorí ľudia hovoria, že knihy sú drahé, neznamená to, že sú fakt drahé. Kto nikdy nečítal, nebude čítať, aj keby stála kniha 40 korún. Ľudia by si mali uvedomiť, koľko dnes musia zaplatiť za vedomosti, pokiaľ by si zaplatili nejakého odborníka. V konečnom dôsledku kniha nie je drahá, pretože na Západe sú ešte drahšie," konštatuje kníhkupec. Ako dodáva, každý má iné priority pre niekoho je to luxusné auto, plná chladnička či fľaša dobrého vína, pre iného knihy a vzdelanie. "Keď budú ľudia aj naďalej holdovať papučovej kultúre, Markíze, je škoda o tom rozprávať. Pre nich nebude kniha nikdy nič znamenať," hovorí O. Venglarčík. Od začiatku roka platí kníhkupectvo po zvýšení ročného paušálu za elektrinu nie 16 a pol tisíc, ale 21-tisíc korún. "Nikto sa vás neopýta, akú máte spotrebu a či s tým súhlasíte. Nezaplatíte, jednoducho vás vypnú. Čo urobia Rómom, keď nezaplatia oni?," pýta sa O. Venglarčík. Situáciu dnes nejednému kníhkupcovi sťažujú aj zlodeji. Nevedno, či za kultúrou natoľko prahnú alebo chcú knihy speňažiť. "Spomínam si, že zhruba pred tromi rokmi nám zmizla hodnotná publikácia tuším to boli majstrovstvá sveta vo futbale v hodnote 700 korún. A nebol to určite Róm," konštatuje. V súčasnosti sa O. Venglarčík najviac obáva ďalšieho zvyšovania nájmu. Ako vraví, to už bolo mestom avizované aj na ďalšie roky. Ďalšie zvýšenie by už totiž kníhkupectvo prežiť nemuselo. "Aj poslanci by mali mať záujem postaviť sa k tomuto problému lojálne. Ak tu máme štyri mäsiarne a jedno kníhkupectvo, mali by zohľadniť jeho poslanie i postavenie, že v meste vlastne propaguje kultúru," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.