bakteriologickej expertíze. Ide o jedny z prvých vzoriek pochádzajúcich z Nitry a Bratislavy, doručených do laboratória ešte v pondelok.
Ďalších šesť z rovnakého obdobia by mali uzatvoriť v neskorých večerných hodinách. Pre TASR to uviedol pracovník mikrobiologického laboratória, podľa ktorého doteraz zaevidovali 150 podozrivých vzoriek. Každý výjazd k podozrivej zásielke spolu s prevozom stojí Ministerstvo vnútra SR približne 10 tisíc korún.
Za predbežne negatívnu označili i vzorku odobratú z listovej zásielky adresovanej priamo predsedovi vlády Mikulášovi Dzurindovi, ktorú na Úrad vlády SR doručili v utorok. Počet poštových zásielok s podozrivým obsahom však neustále rastie. Šíriacu sa vlnu posielania listov s neidentifikovaným materiálom chce eliminovať KDH novelou trestného zákona. Podľa členov hnutia zasielanie listov by malo byť označené ako trestný čin šírenia poplašnej správy.
Všetci obyvatelia, ktorí sa dostali do kontaktu s podozrivými zásielkami sú pod lekárskym dohľadom. K trnavskej skupine pozorovaných pacientov včera pribudli noví preventívne hospitalizovaní ľudia v Banskej Bystrici, Lučenci, Košiciach a Humennom.
V súvislosti s hrozbou použitia biologických zbraní zriadil dnes ŠZÚ informačnú telefónnu linku s číslom 02/44373866. Občanom tu poskytnú informácie o ochrane pri použití biologických zbraní, návod na manipuláciu s podozrivými látkami či správy o aktuálnom vývoji situácie súvisiacej s hrozbou použitia baktérií antraxu. Večer a počas víkendu bude ŠZÚ informácie poskytovať na mobilnom telefóne 0907/716999. K dispozícii je aj internetová stránka www.szubb.sk.
Spojené štáty americké v súčasnosti nemôžu dodať Slovensku vakcínu proti antraxu. Dôvodom sú obmedzené výrobné kapacity, ktoré postačujú len na výrobu vakcíny pre potreby USA. Slovensko v tejto súvislosti oslovilo i Veľkú Britániu a rokovať bude aj s Ruskom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.