krajín, ktoré podľa slov slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu "čakajú na doriešenie" - predovšetkým sa týkajú menšín v oboch krajinách. Obe strany sú však odhodlané riešiť ich "európskym a kultivovaným spôsobom", povedal premiér.
Spomenul predovšetkým maďarský zákon o postavení menšín v zahraničí, zastúpenie menšín v maďarskom parlamente a výuku pedagógov. "Zákonu a zahraničných Maďaroch sme sa venovali do tej miery, že sme konštatrovali, že obe strany musia ešte vyvinúť úsilie, aby sa bližšie oboznámili s účinnosťou tohto zákona, s jeho pôsobnosťou a dosahom. Potom sa určite rozptýlia tie námietky, ktoré ešte pretrvávajú. Do ďalších podrobností sme nezachádzali," uviedol Mádl na otázku, nakoľko sa obom stranám podarilo dosiahnuť zhodu v tejto otázke.
"Máme inštrumenty ako tieto otázky doriešiť kultivovanou cestou, ktoré by mali veci doladiť tak, aby boli obe strany spokojné," vyhlásil Dzurinda.
Zákon by mal vstúpiť do platnosti od januára, slovenký premiér však nevie, či bude dovtedy ešte predmetom slovensko-maďarských rokovaní.
Riešiť sa dajú podľa Dzurindu aj ďalšie problémy, ako je vytvorenie fakulty pre maďarských pedagógov v Nitre alebo parlametné zastúpenie menšín v Maďarsku - len to vyžaduje čas: tak ako momentálne chýba demokratrická väčšina v maďarskom parlamente na uzákonenie pozitívne diskriminačných krokov, ktoré by garantovali vstup menšín do parlamentu, ešte sa nezrodil konsenzus v akademickom senáte v Nitre, ktorý "jediný môže rozhodnúť o otázke maďarskej fakulty".
MEDZITITUL: Schuster: Zákon o zahraničných Maďaroch považujeme za problém
Prezident SR Rudolf Schuster včera na tlačovej besede po rokovaní s maďarským prezidentom Ferencom Mádlom označil zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách za problém slovensko-maďarských vzťahov. Požiadal Mádla, aby bol zákon upravený do podoby, ktorá nebude v rozpore s platnou slovenskou legislatívou.
Maďarský prezident s myšlienkou konzultácií expertov oboch krajín o tomto zákona súhlasil, pretože môžu preklenúť rozpory. Zdôraznil však, že filozofiou zákona je, aby sa Maďari žijúci v susedných krajinách cítili dobre a mohli si zachovať svoju kultúru a identitu. Podobný zákon podľa jeho slov prijalo aj Slovensko. Prezident Schuster však s odvolaním sa na niektorých slovenských expertov dodal, že by spomínaný zákon mohol menšinu žijúcu na Slovensku povýšiť nad väčšinu a dať jej väčšie práva. Preto ocenil ochotu maďarského partnera rokovať. Ako zdôraznil: "Treba si sadnúť za stôl a opraviť, čo sa má a dá." Zároveň vyjadril ľútosť nad tým, že sa rokovania neuskutočnili ešte pred prijatím tohto zákona v Maďarsku.
Obaja prezidenti však zhodne dnes konštatovali, že slovensko-maďarské vzťahy sa počas uplynulých rokov mimoriadne zlepšili a medzi oboma krajinami prevažujú pozitívne vzťahy.
Mádl včera udelil vysoké štátne vyznamenania MR 10 osobnostiam kultúrneho, vedeckého a politického života, ktoré sa zaslúžili o posilnenie slovensko-maďarských vzťahov. Sú medzi nimi aj prišlušníci maďarskej aj slovenskej národnosti - napríklad politológ Miroslav Kusý, spisovateľ a politik László Szigeti, literárny vedec Peter Zajac a primátor Štúrova Ján Oravec.
Dnes a v sobotu navštívi maďarský prezident viaceré regióny Slovenska - vrátane Banskej Bystrice, Rimavskej Soboty a Košíc.
Autor: kl & SITA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.