Michalovciach a Rožňave. Dôvodom je finančná náročnosť prepravy zásielok zamestnancami Kontrolného chemického laboratória v Jasove za sprievodu policajných áut z Košického kraja na testovanie do laboratória banskobystrického ŠZÚ. K včerajšiemu dňu ich bolo zaevidovaných sedem a náklady na jednu cestu do Banskej Bystrice predstavujú až 50 000 korún.
Vedúci odboru CO KÚ v Košiciach Andrej Salanci uviedol, že pri zvoze podozrivých zásielok, ktoré sa množia, pomôže aj 73. záchranná brigáda CO v Humennom. Na včerajšej porade policajných zložiek, CO, požiarnikov a hygienikov navrhol riaditeľ krajského ŠZÚ Pavol Slezák, aby sa mikrobiologický rozbor zásielok z Košického prípadne aj Prešovského kraja robil v Košiciach, čím by sa ušetrilo veľa peňazí, ľudskej práce a času. Realizácia tohto kroku je však podmienená súhlasom Ministerstva zdravotníctva SR a poskytnutím financií.
Podľa Salanciho nemožno situáciu okolo antraxu podceňovať a dávať ju len do polohy fámy. Ako povedal, nedá sa so stopercentnou istotou vylúčiť, že "po prieskumnom vlaku, nepríde vlak s ostrou zásielkou".
Ako informoval, odbor CO KÚ v Košiciach na požiadanie vybaví policajtov, požiarnikov a príslušníkov CO, ktorí pri zachytávaní podozrivých zásielok najviac riskujú, jednorazovými ochrannými oblekmi. Po zásahu ich okamžite zlikvidujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.