občania spomenuli,že pred približne troma desiatkami rokov tu zaznamenali úhyn väčšieho počtu hovädzieho dobytka práve na obávaný antrax.Ľudia spomínajú,že mrciny sa v minulom storočí likvidovali pochovávaním v lokálnych mrchoviskách.Niektoré z takýchto miest sa podľa spomienok starších občanov nachádzali i v pieskovitom teréne v blízkosti veľkých nížinných tokov Tisy a Bodrogu.Keďže piesky sú v čase opakovaných povodní atakované vodou a v pohybe, majú niektorí obyvatelia obcí na brehoch oboch riek i pri mŕtvych ramenách obavy,aby nedošlo k prípadnému antraxovému zmŕtvychvstaniu.
"V našom okrese sme pred takmer 3O rokmi skutočne zaznamenali výskyt antraxu. Nie je však pravdou,že sa vtedy mrciny pochovávali do mrchovísk v pieskovitom teréne.Boli zlikvidované odborne v asanačnom ústave.Ľudia preto nemusia mať obavy,"povedal MVDr.Ján Géci, riaditeľ Regionálnej veterinárnej správy v Trebišove.Podľa neho,ani z lokalít, ktoré v minulosti slúžili ako mrchoviská, nemusia mať súčasníci v súvislosti s antraxom obavy.Lokality už dávnejšie zlikvidovali."Zažili sme, najmä v predchádzajúcich rokoch nemálo väčších povodní a ak by niekdajšie mrchoviská boli prípadne zasiahnuté,už by sa tento fakt prejavil.Podľa mňa ide naozaj o neopodstatnené obavy,"konštatoval MVDr.J.Géci.
Riaditeľ Štátneho zdravotného ústavu v Trebišove MUDr. Jozef Sládek nás včera informoval,že na juhu Zemplína v súčasnosti zatiaľ nezaznamenali žiadne avíza o antraxe. "Preventívne opatrenia sme však nezanedbali,"povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.