Tí, ktorí investovali priamo do podnikov, poväčšine vedia, ako ich investícia skončila. Podstatne zložitejšia je situácia v súvislosti s investíciami do investičných fondov. Väčšina z nich sa transformovala, respektíve zlúčila s inými spoločnosťami. Mnohí ľudia ani netušia, akcie ktorej spoločnosti vlastne majú.
V redakcii smw zaznamenali viacero dotazov, týkajúcich sa investičného fondu Ferrofond I. Drobných akcionárov samozrejme najviac zaujíma, prečo nedostávajú dividendy ako aj to, či budú môcť niekedy tieto cenné papiere predať.
Ferrofond I, investičný fond, a.s. bol zrušený k 20. júnu 1996 s tým, že všetky práva a záväzky prešli na obchodnú spoločnosť Eurotrade, a.s. Košice. O situácii v spoločnosti nás informoval jej riaditeľ Ing. Štefan Čečetka. "Akcionári nás často kontaktujú a pýtajú sa na to, ako spoločnosť hospodári. Niektorí však nejavia až taký intenzívny záujem o svoje akcie a dokonca často zabúdajú na to, kedy a v akej výške mali vyplatené dividendy. Tie sa vyplácali trikrát. Za rok 1994 ich vyplácal Ferrofond a za roky 1996 a 1997 ich už vyplácal Eurotrade. Máme aj takých akcionárov, ktorí si dodnes zaslané dividendy nevyzdvihli," uviedol Š.Čečetka.
My len dodávame, že pre výplatu dividend je potrebné aktualizovať si svoje dáta v Stredisku cenných papierov, čo väčšina ľudí urobila až v poslednom čase, keď sa stalo aktuálnym vyplácanie dlhopisov FNM.
To, že po roku 1997 dividendy vyplácané neboli, znamená, že spoločnosť zrejme nevykazovala priaznivé výsledky hospodárenia. "Naše hospodárske výsledky neboli zlé. Valné zhromaždenie rozhodlo, že dividendy sa nebudú vyplácať, nakoľko Ferrofond sme prevzali aj s jeho vysokou nevysporiadanou stratou," dodal. Podľa pripravovanej novely obchodného zákonníka bude už zo zákona vyplývať firmám povinnosť najskôr uhradiť stratu a až potom pristúpiť k výplate dividend.
Eurotrade v súčasnosti vyvíja aktivity najmä v oblasti cestovného ruchu. Po Ferrofonde prevzal aj správcovstvo jeho aktivít, ktoré predstavujú vlastníctvo rôznych majetkových účastí vo firmách, z ktorých sú už dnes mnohé v konkurze či v likvidácii. Za prvý polrok tohto roka spoločnosť vykazovala ešte miernu stratu, ale už v tomto období sú v niekoľkomiliónovom zisku. Snahou je na konci roka vykázať taký zisk, aby sa firma stala zaujímavou pre potenciálnych investorov.
Kapitálový trh zaznamenal po roku 1996 radikálny úpadok, čo sa podľa Š. Čečetku podpísalo aj pod výrazný pokles ceny akcií. Posledná cena v roku 1998, keď sa ešte s akciami Ferrofondu obchodovalo bola 55 korún, kým ešte v roku 1995 sa obchodovali tieto akcie pri cene aj 200 korún za kus.
Predsedom predstavenstva spoločnosti je JUDr. Anton Bidovský, prezident VSŽ. To naznačuje, že VSŽ naďalej zostávajú jedným z najvýznamnejších akcionárov Eurotrade. Ako to teda vyzerá s akcionárskou štruktúrou? "Najvýznamnejším akcionárom je VSŽ, a.s., ktorej majetková účasť sa od založenia Ferrofondu nezmenila. Ďalším väčším akcionárom bola pôvodne Priemyselná banka, ktorú odkúpila Slovenská sporiteľňa, takže akcionárske práva prešli na ňu. Potom sú tam ďalšie fyzické aj právnické osoby. Drobní akcionári, ktorých je asi 60 tisíc, majú vo vlastníctve takmer 70 percent akcií."
Zaujímalo nás, ako to vyzerá s akciami čo sa týka možnosti ich predaja, teda kedy sa stanú verejne obchodovateľnými. Eurotrade podal žiadosť na Ministerstvo financií SR o zrušenie emisie akcií pôvodného investičného fondu a o povolenie na verejné obchodovanie s cennými papiermi pre novú emisiu svojich akcií ešte koncom roka 1997, doteraz však drobní akcionári nemajú šancu svoje akcie predať. Ministerstvo požiadalo Eurotrade, aby zaplatili príslušný správny poplatok. "Správny poplatok vo výške viac ako jeden milión korún sme zaplatili v celom rozsahu ešte v minulom roku. Správne konanie beží, dopĺňame niektoré doklady a predpokladáme, že v čo najbližšom čase bude toto konanie uzavreté úradom pre finančný trh. Po podpise zmluvy so Strediskom cenných papierov a zaknihovaní, by sa mali naše akcie stať verejne obchodovateľnými. Súčasťou procesu bude transformácia akcií Ferrofondu na Eurotrade, aby sa majitelia akcií Ferrofondu mohli stať akcionármi Eurotrade."
Je teda v záujme vedenia, aby sa akcie stali verejne obchodovateľnými. Aké šance budú mať akcionári na predaj svojich cenných papierov? "Všetko záleží od ponuky a dopytu. V tomto prípade bude určite ponuka prevyšovať dopyt. Ak sa nájde kupec, budú môcť akcionári akcie predať," odpovedal Š.Čečetka.
Úplne inú pozíciu by mal v súčasnosti Eurotrade, ak by mu bolo v portfóliu zostalo desať percent akcií VSŽ, o ktoré prišli po tom, čo si na ne začiatkom roku 1999 uplatnila záložné právo Slovenská sporiteľňa. Sporiteľňa získala záložné právo na tieto akcie po zaručení sa spoločnosti Eurotrade za niektoré záväzky firmy ARDS, dvorného obchodníka s cennými papiermi Alexandra Rezeša. Aj v spoločnosti Eurotrade mala v tom období vplyv cez majetkovú účasť VSŽ skupina okolo A. Rezeša. Zaujímalo nás, či už je tento prípad prevodu akcií na sporiteľnu z pohľadu Eurotrade definitívne uzavretý. "Záležitosť ešte nie je uzavretá, stále sa rieši, takže sa k tomu v tomto štádiu zatiaľ nemôžem bližšie vyjadrovať," konštatoval riaditeľ spoločnosti Eurotrade, a.s.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.