štandardným RTG vyšetreniam srdca a pľúc. Viedol ho profesor Reiner Reinmüller z univerzity v rakúskom Grazi. Rádiologické dni v kinosále Žriedla v Bardejovských Kúpeľoch oficiálne otvoril primár bardejovského rtg oddelenia Andrej Havrilla. Okrem viceprimátora Bardejova Pavla Tarcalu účastníkov privítal aj krajský štátny lekár Peter Bandura. Konštatoval, že rádiológia sa dnes stáva pilierom medicíny. Riaditeľ bardejovskej NsP Marián Petko potom predstavil účastníkom seminára, ktorých je vyše sto, nemocnicu ktorú riadi. Povedal, že má 450 lôžok a spádovú oblasť 75 tisíc ľudí. Jedným z 21 oddelení nemocnice je aj rádiológia. "Máme tri ultrazvuky, ďalší pre gynekológiu, tri röntgeny a CT prístroj. Do konca roka bude v prevádzke aj mamograf."
Jedným z hostí týchto dní je aj prezident Slovenskej rádiologickej spoločnosti Ján Grunt,ktorého sme sa opýtali na úroveň slovenskej rádiológie.
"Už keď sme sa delili, bol medzi slovenskou a českou rádiológiou rozdiel. Myslím, že pomyselné nožnice sa nerozšírili. Čo však nie je pre slovenskú rádiológiu dobré je to, že vývoj vo svete ide rýchlym tempom a ekonomická úroveň nášho štátu tomu nestačí. A röntgenológia je pritom financovaná zo štátneho rozpočtu", povedal." Pokračoval tým, že vstupné náklady v rádiodiagnostike sú síce veľmi veľké, ale oveľa väčším problémom sú obrovské prevádzkové náklady. Ako príklad uviedol CT prístroj, na ktorý len röntgenová lampa, podľa typu stojí od jedného do 3 a pol milióna korún.
Na tému pokrytia Slovenska rádiologickými prístrojmi J. Grunt povedal: "Sú vyspelé krajiny, čo majú jedno CT na 25 tisíc obyvateľov, niektoré na 100 tisíc. Na Slovensku máme 45 CT prístrojov pre 5,5 milióna ľudí. Nie je to ideálne, ale nie je to najhoršie, keby boli permanentne v prevádzke. Lenže u nás minimálne jedna tretina z nich nefunguje."
Napokon J. Grunt zhodnotil znalosti našich rádiológov. "Aj my na Slovensku máme rádiológiu na špičkovej úrovni. V praxi však nie sme schopní robiť veci tak, ako by sme to potrebovali. Myslím na kvalitu diagnostiky v porovnaní s vyspelými krajinami. Žiaľbohu vyspelým svetom je pre nás aj Česká republika",pripomenul.
Na rádiologických dňoch počas dvoch dní odznie 20 odborných prednášok. Medzi prednášateľmi sú špičkoví odborníci zo Slovenska, Rakúska a Čiech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.