prednej a zadnej Indie, Bornea a Sumatry. Dorastá do výšky troch metrov a hmotnosti okolo 5 ton. Poznáme ho podľa oblúkovito vyklenutého chrbta. Slon africký je mohutnejší. Je vysoký až 3,5 metra a váži 6 7 ton, výnimočne až 11 ton. Má väčšie ušnice a dlhšie kly ako slon indický. Vyznačuje sa sedlovito prehnutým chrbtom.
Sloní chobot je ťažký až 120 kg, vznikol predĺžením nosa a jeho zrastom s horným pyskom. Slonom slúži doslova ako piata končatina. Ním si odtrhujú potravu a podávajú do úst, pomocou chobota aj pijú. Pijú tak, že do chobota naberú vyše 10 litrov vody a vstrieknu si ju do úst. Chobotom sa tiež sprchujú. Slonie kly sú vlastne upravené horné rezáky. Slony nimi olupujú kôru zo stromov a zo zeme vyhrabávajú jedlé korene, hľúzy a hlinu, ktorou nahradzujú nedostatok minerálnych látok v rastlinnej potrave. Keďže slony sú ľaváci alebo praváci, po viacerých rokoch sa jeden kel môže viac opotrebovať ako druhý, prípadne zlomiť. Kly starých samcov sú dlhé až 3 metre a vážia okolo 100 kg, rekordne aj 200 kg. Samica majú kly menšie.
Slony sú mierumilovné medzi sebou aj s ostatnými zvieratami. Samce v ruji sa však správajú nevypočítateľne k iným slonom. Slonice s mláďatmi môžu byť nebezpečné pre každého, vrátane človeka, ktorý ich zdanlivo ohrozuje.
Zásnuby slonov sú učinený ľúbostný maratón, trvajú asi 10 mesiacov. Tiež brezivosť samíc trvá veľmi dlho, 600 640 dní. Rodia postojačky. Novorodenec má nad 100 cm a váži 80 90 kg. Hneď po narodení skúša prvé krôčiky a po štvrťhodine už bahá. Narieka od hladu, ale matka pred ním ustupuje. Inštinktívne vie, že s plným žalúdkom by potomok zaspal a ľahšie by sa mohol stať korisťou leopardov, hyen alebo divých psov. Preto mláďa musí chodiť. Až o niekoľko hodín, keď je sloníča dosť pohyblivé, sa mu matka dá napiť mlieka. Dojčené bude iba pol roka. Vychovávať ho matke pomáhajú bezdetné samice. Dozerajú naň a chránia ho, takže matka sa môže pokojne pásť, aby mala dosť mlieka na dojčenie. Mláďa prvé tri roky života vyrastá ročne o 5 8 cm do výšky. Nasledujúcich asi sedem rokov každoročne podrastie o 22 25 cm, potom sa rast spomaľuje, ustáva vo veku 22 rokov. Pohlavne dospievajú slony približne desaťročné. Dožívajú sa okolo 60 rokov, kedy im vypadnú zuby a preto nie sú schopné žuť potravu. Zahynú hladom. Tradované údaje o storočných a starších slonoch nezodpovedajú skutočnosti.
Slony sa združujú do rodových skupín, len staré samce bývajú samotári. V období sucha, keď je nedostatok vodných zdrojov a potravy, sa jednotlivé skupiny spájajú do veľkých stád, ktoré pozostávajú zo stoviek, dokonca aj z tisícky zvierat. Hoci stáda sú na stálom pochode, mláďatá s nimi držia krok. Rýchlosť pochody totiž určuje najpomalší člen spoločenstva.
Dojemné je, ako slony umierajú. Stádo sprevádza hynúceho člena na miesto, ktoré si sám vybral. Zomierajúci slon zaľahne obklopený svojimi druhmi, ktorí mu dávajú najavo, že s ním súcitia a pokúšajú sa ho utešiť v trápení. Ostanú pri ňom dovtedy, kým naposledy nevydýchne. Len potom ho črieda opustí. Odchádzajú pomaly a dôstojne v zástupe, ako smútočný sprievod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.