odborníci však tvrdia, že využitie antraxu ako bojového prostriedku je oveľa ťažšie ako sa zdá. Čo je teda antrax?
Bacillus anthracis (slezinná sneť) je mikroorganismus, spôsobujúci bakteriálne ochorenie postihujúce nejčastejšie kožu, dýchacie cesty, alebo črevá. Jeho skutočné nebezpečie spočívá v schopnosti prežiť celé desaťročia v zapúzdrenom stave, napríklad na pastvinách. Je to choroba bylinožravcov, ktorá sa prenáša výkalmi, alebo krvou, ale prenos je vzácne možný i bodavým hmyzom. Najčastejším spôsobom prenosu na človeka je z chorého zvieraťa pri spracovávaní kože či štetín. Z kurióznych prípadov prenosu je možné uviesť prenos prostredníctvom kožených upomienkových predmetov na krk, ktoré boli dovezené ako darček zo Somálska v roku 1977 jedným československým technikom v roku 1977.
Choroba má inkubačnú dobu od niekoľkých hodín do zhruba 7 dní. Pri kožnom prenose sa objaví najprv svrbenie, potom malý nebolestivý pupienok, ktorý sa zmení na vred s nekrotizujúcim stredom, podobne ako pri kiahňach. Smrteľnosť neliečenej kožnej formy sa udáva okolo 520 percent.
Oveľa nebezpečnejší priebeh môže mať vdýchnutie, ktoré na začiatku vyzerá ako obyčajná chrípka. Spóry sa však rýchle dostávajú do krvného obehu a odtiaľ späť do uzlín, kde začnú produkovať jed, ktorý môže spôsobiť do 24 hodín smrť na následky toxického šoku. Prenos z človeka na človeka je veľmi vzácný. Choroba sa lieči vysokými dávkami penicilínu a rozhodne nepatrí medzi tzv. metly ľudstva.
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.