ňou bolestivé zdravotné ťažkosti, artritídu, alergie, bolesti chrbta, reumu, astmu, angínu pectoris, zápal hrubého čreva, zažívacie ťažkosti, žalúdočné vredy. Akupunktúra zmierňuje abstinenčné príznaky pri odvykaní napr. od fajčenia, pomáha pri znižovaní hmotnosti, zmierňuje stres a úzkosť, odstraňuje nespavosť a únavu.
Názov "akupunktúra" pochádza z latinského "acus" - ihla a "puncto" - pichanie. V jej kolíske, v Číne tejto liečebnej metóde hovoria čen-tion. Jej základom je stará čínska filozofia, podľa ktorej je všetko vo svete v rovnováhe. Je to rovnováha dvoch princípov - jin a jang. Jin a jang tvoria podstatu všetkej existencie. Ich rovnováha znamená optimálny stav, nerovnováha jeho narušenie. Tieto dva princípy tvoria jednotu a nemôžu jestvovať jeden bez druhého. Každé narušenie rovnováhy jim a jang znamená chorobu. Úlohou akupunktúry je navodenie harmónie toku životnej energie "čchi" v tele pacienta. Čchi je hlavným symbolom akupunktúry, je to energia, ktorá prúdi v ľudskom tele rôznymi dráhami.
Keď boli Európania v 16. a 17. Storočí očitými svedkami akupunktúry, šokoval ich pohľad na človeka s pozapichovanými ihlami na jeho tele. Nevedeli, že ihly nie sú hlavné, ale že dôležité sú miesta, do ktorých sú pozapichované. Trvalo celé tisícročia než ich čínska medicína odhalila 365 na každej strane tela. Tento počet súhlasil s počtom dní v roku. Teraz je asi 2 tisíc akupunktúrnych bodov, čo nie je ešte konečný stav a lekári nachádzajú stále nové. Ak tieto miesta dráždime kovom, ohňom alebo inými prostriedkami, ovplyvňuje to fyziologické deje v ľudskom organizme. Akupunktúrne body sú rozložené na povrchu hlavy, trupu a končatín a to v radoch za sebou. Tieto rady ako akési spojnice aktívnych bodov väčšinou prebiehajú súbežne s dlhou osou trupu a končatín. Podľa účinkov, dosiahnutých stimuláciou bodov lekári popísali 14 hlavných radov na ľudskom tele. Číňania nazývajú rady "fingy" a my akupunktúrne dráhy.
Liečba akupunktúrou spočíva vo vpichovaní prevažne oceľových ihiel rôznych dĺžok do aktívnych bodov. Kratšie ihly sa používajú na hlavu a tvár, stredné na hrudník a končatiny, dlhé napr. na zadok. Najmä muži, ktorí sú väčšinou bojazliví pacienti, sa pýtajú, či vpichy bolia. Každý vníma bolesť ináč, ja osobne som vpichy nepociťovala ako bolesť, ale ako jemné poštípanie nejakým hmyzom. Rozhodne to nemožno porovnávať s vpichom ihly pri injekcii. V druhej fáze zavádzania necítiť obvykle nič, pretože hrubšia vrstva podkožia a svalovina sú málo citlivé. Až keď sa dosiahne konečný bod, máte pocit tepla alebo tŕpnutia, či slabej bolesti, čo je signálom, že terapeut dosiahol ihlou aktívny bod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.