podnik a hoci sa privatizačné zámery plánovali už od roku 1996, ani jeden z nich nevyšiel. Ani ten posledný. O dôvodoch sme našich čitateľov informovali, ale pripomíname, že v poslednom kole jediný záujemca Imuna Pharm, a.s. Prešov, nestihol v termíne doložiť finančné krytie kúpnej ceny a privatizovaných záväzkov.
Ako nám ešte v septembri potvrdil jeden z členov predstavenstva, Blažej Baran, rokovania so zahraničnou finančnou skupinou vtedy skomplikoval teroristický útok na USA. Dvoch partnerov v rokovaniach zasypali trosky obchodného centra a vzájomná komunikácia sa obmedzila.
Podľa oficiálnych zdrojov sa IMUNA po troch neúspešných pokusoch o predaj vrátila z Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku (MSPNM) SR do rezortu Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. To však ešte čaká, či konatelia spoločnosti Imuna Pharm do konca tohto týždňa zdokladujú finančné krytie privatizačného projektu. V opačnom prípade musí ministerstvo v súlade so zákonom o konkurze a vyrovnaní vypracovať návrh na konkurz IMUNY. Zaujímalo nás, ako sa situácia vyvíja a včera sme oslovili predsedu dozornej rady Imuna Pharm, a. s. Štefana Markoviča. "Robíme všetko pre to, aby sme do konca týždňa, prípadne do pondelka, mohli predložiť krytie a aby IMUNA nešla do konkurzu. Potvrdzujem naše úsilie zabezpečiť peniaze a akonáhle budeme mať v rukách doklad o finančnom krytí, okamžite sa spojíme s ministerstvom zdravotníctva," povedal nám, ale odmietol zverejniť, kto je ich partnerom pri súčasných rokovaniach.
Podľa vyjadrenia riaditeľa odboru štátnej liekovej politiky na MZ SR Jána Šipekyho, základnou požiadavkou je prevzatie štátnej záruky, pokračovanie v investičnej výstavbe a úhrada záväzkov IMUNY. Celková suma sa teda pohybuje zhruba okolo 500 miliónov korún. "Preukázať máme splatné záväzky a v tom prípade ide asi o polovicu spomínanej sumy. Dlhodobé úverové zmluvy, môže nadobúdateľ splácať postupne, podľa dohôd, nie hneď," upresnil Markovič. Na našu otázku, či sa neobáva, že do piatku, ani do pondelka nestihnú predložiť doklady, nám potvrdil, že obavy pociťujú. "Zabezpečiť peniaze v takom rozsahu a pod časovým tlakom je veľmi zložité. Tu nejde o dohodu s kamarátom. Banky sú veľmi opatrné a deň či dva zdržania je realita, nie výnimočnosť," argumentoval a dodal, že pokiaľ nebudú chcieť kompetentní počkať, konkurz je nevyhnutný.
J. Šipeky tiež deklaroval záujem MZ SR zabezpečiť pokračovanie výroby v IMUNE aj v prípade vyhlásenia konkurzu, hoci v menšom rozsahu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.