zdravotného ústavu v Prešove Magdaléna Čačová, ani jeden obsah z preverovaných listov, ktoré doteraz hygienici preverili, nebol pozitívny. "Nie je dôvod na paniku, ale v prípade podozrenia z manipulácie s podozrivou poštovou zásielkou odporúčame obálku niečím zakryť, opustiť miestnosť, zavrieť dvere, aby sa nekontaktovali aj ďalší ľudia a okamžite informovať políciu. Rovnako nie je dobré vyberať obsah podozrivej obálky. Okamžite si umyť ruky a tvár mydlom a vodou, aby sa prášok nešíril na tvár. Neskôr je vhodné aj vyzliecť si kontaminované oblečenie, ale pri sprchovaní nepoužiť žiadne iné dezinfekčné prostriedky ako mydlo," uviedla na vysvetlenie.
Zatiaľ všetky zachytené zásielky v Poprade, Bardejove a Humennom epidemiológovia vyhodnotili ako negatívne. Posledná sa objavila vo Svidníku, ale tá ešte nie je preskúmaná. Na druhej strane, hygienici postupne organizujú pracovné tímy, ktoré budú v prípade potreby ľuďom k dispozícii. Ich cieľom je, aby obyvatelia dostali vyčerpávajúcu informáciu, ktoré ochorenia prichádzajú do úvahy, aké sú možnosti prevencie, ako by mali postupovať pri dekontaminácii a podobne.
Opätovne plánujú informovať o prejavoch nákazy všetkých lekárov prvého kontaktu. "V stredu, na budúci týždeň pre nich pripravíme komplexnú informáciu. Hoci nepredpokladám, že by to bolo pre nich penzum neznámych informácií, ide nám len o to, aby sme formy nákazy a príznaky pripomenuli a upokojili ľudí. Pôjde nielen o nákazu antraxom, ale aj moru a varioly," dodala Čačová.
Na našu otázku, aká je momentálna epidemiologická situácia v Prešovskom kraji, odpovedala, že je jednoznačne dobrá. Podľa aktuálnych hlásení sa objavili len dva nové prípady hepatitídy v Prešove, rovnako vo Vranove nad Topľou a v Humennom ide o jeden prípad. Chorobnosť na chrípkové ochorenia oproti uplynulému týždňu mierne stúpla a ide o 974 chorých na stotisíc obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.