stručne zmienili o niektorých skupinách farieb podľa materiálov, slúžiacich na ich výrobu. Dnes sa pozrieme bližšie na vlastnosti a použitie jednotlivých skupín náterív podľa ich zloženia a rozšifrujeme aj označenia, podľa ktorých ich predávajú, okrem názvu a návodu na použitie, v obchodnej sieti.
V prvom rade je to veľké písmeno, označujúce, do ktorej skupiny je náterivo podľa základnej filmotvornej zložky zaradené. Predstavíme si ich podľa abecedy:
A - asfaltové náterivo
C - celulózové náterivo
L - liehové náterivo
O - olejové a fermežové náterivo
S - syntetické náterivo
U - polyuretánové náterivo
V - vodové náterivo
P - pomocné prípravky
Za označením skupiny je štvormiestne číslo na označenie druhu:
nad 1000 - fermeže, transparentné a zafarbené laky
nad 2000 - farby a emaily
nad 3000 - tónovacie pasty
nad 4000 - nástrekové látky
nad 5000 - tmely stierkové a striekacie
nad 6000 - riedidlá, katalyzátory
nad 7000 - tužidlá a sušidlá
nad 8000 - ostatné
Slovíčko "nad" znamená, že čísla nahradzujúce niektorú nulu označujú jednotlivé poddruhy podľa prímesí a špecifických vlastností.
Ďalšie štvorčíslie (obvykle oddelené lomenou čiarou alebo uvedené na inom mieste znamená číslo farebného odtieňa (nižšie číslo znamená svetlejší odtieň:
1000 - biela - nasleduje škála sivých, ktorá končí čiernou - 1999
2000 - 2999 - hnedé
3000 - 3999 - fialové
4000 - 4999 - modré
5000 - 5999 - zelené
6000 - 6999 - žlté
7000 - 7999 - oranžové
8000 - 8999 - červené
9000 - 9999 - transparentné s obsahom bronzu.
Predstavme si bližšie jednotlivé, najčastejšie používané skupiny:
Asfaltové náterivá (skupina A) - spomenieme ich skôr pre úplnosť, pretože ich vytlačili novodobé syntetické polymerátové materiály, ktoré sú kvalitnejšie. Ich použitie je ochranné, proti hnilobe.
Celulózové náterivá (skupina C) - patria sem všetky druhy vyrábané na základe derivátov celulózy, pedovšetkým to je nitrocelulóza. V rôznom pomere so živicami a zvláčňovadlami vznikajú náterivá rôznych vlastností - lesk, priľnavosť, tvrdosť...
Sú obľúbené pre krátky čas schnutia, dobrý lesk filmu, ľahko sa nanášajú. Nedostatkom je nízka životnosť - časom zosivejú a praskajú. Obsahujú agresívne rozpúšťadlá, takže ich nemôžeme natierať na olejové ani syntetické nátery, starý náter sa nimi poruší. Tomu možno zabrániť, ak vytvoríme medzivrstvu z latexu.
Nitrocelulózové látky riedime príslušným riedidlom (C 6000). Používa sa tak, že náterivo v plechovke dobre premiešame, potom za stáleho miešania pridávame riedidlo, až kým nedostaneme správnu konzistenciu.
Na úpravu dreva je aj škála nitrocelulózových lakov - C 1015, C 1016, na leštenie C 1008, či nežltnúci lak na parkety C 1035.
Liehové náterivá (skupina L)
Patria tiež k látkam, ktoré sú nahrádzané dostupnejšími celulózovými a syntetickými materiálmi. Používali sa najmä na nátery nábytku, predovšetkým šelakové laky (šelak - produkt látkovej výmeny červcov, rozpustený v liehu). Ich význam je pri opravách a údržbe starožitného nábytku.
Olejové a fermežové náterivá (skupina O)
Vysychavé rastlinné oleje sa ako spojivo pigmentov používajú v maliarstve oddávna. Zostávajú aj dnes jednými z najpoužívanejších, aj keď ich tiež vytláčajú syntetické náterivá. Podstatou vysýchavých olejov je to, že nanesené na podklad vytvárajú chemickou reakciou so vzdušným kyslíkom pevný film. Keďža zasychanie je pozvoľné, sú vhodné na natieranie štetcom, emaily aj laky vynikajú leskom, dokonalým zlievaním a odolnosťou proti rozmarom počasia.
Podľa druhu náterovej látky zasychajú v rozpätí 8 až 72 hodín. Nevýhodou je, že s výnimkou špeciálneho druhu (lodný lak a email) neodolávajú dlhšiemu pôsobeniu vody - vznikajú na nich pľuzgiere a odlupujú sa. delíme ich na fermeže a olejové laky, ktoré sú transparentné a na krycie fermežové farby a olejové emaily.
Fermeže sú oleje s prísadou sušidiel. Slúžia ako podklad pod fermežové farby, tiež pod lakové a emailové nátery. Tvoria pružný a vláčny film, ktorý má vynikajúcu ochrannú funkciu. Fermežové farby vznikajú miešaním a trením fermeže s pigmentmi (minerálne farbivá vo forme prášku. Pre pololesklý vzhľad sa používajú častejšie ako základné či podkladové nátery.
Olejové laky sú tvorené zmesou zahusteného oleja a prírodných alebo syntetických živíc. Živica im dodáva tvrdosť, lesk a odolnosť. Odporúča sa lakovať dvakrát v tenšej vrstve, pretože hrubá vrstva sa zmrašťuje. Riedime ich príslušnými riedidlami (O 6006), vhodné je aj riedidlo pre syntetické náterivá S 6006.
Syntetické náterivá (skupina S)
Filmotvornou zložkou sú syntetické živice. Delia sa do mnohých skupín a vznikajú stále nové druhy. Najbežnejšie sú z alkydových živíc, majú podobné vlastnosti ako olejové náterivá, dobre prilipnú aj na hladké povrchy. Riedidlá poznáme základné S 6000 a kombinované aj pre olejové náterivá S 6006. Do polystyrénových farieb S 6005 a pre epoxidové náterivá dvojzložkové riedidlo S 6300 a tužidlo S 7300.
Vodové náterivá (skupina V)
Sú veľmi rozšírené a obľúbené, pretože sa riedia vodou, sú nehorľavé a takmer bez zápachu. Po zaschnutí sú už vo vode nerozpustné, neznášajú však jej dlhšie pôsobenie. Patria sem predovšetkým latexy a akrylové farby, ktorých je mnoho druhov a dostať ich pod rôznymi názvami - Balakryl, Slovakryl a pod. Majú široké použitie v interiéri aj vonku a patria aj k ekologickým náterivám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.