existovali predpisy, ktoré súviseli s prepravou osôb. Boli to vlastne prvé cestovné poriadky. Cestovné lístky vydávala Cisarsko-kráľovská poštová správa, ktorá podliehala dvorskej komore vo Viedni. Aj tieto staré cestovné lístky patria k histórii pošty a sú zaujímavým dokumentačným materiálom. Vyskytujú sa dosť zriedka, no v každom prípade ide o zaujímavý zberateľský artikel. Niektoré z nich sú na snímke, a my vám o nich niečo prezradíme.
Cestovný lístok z Náchoda do Skalice má veľkosť (110x72) mm. Údaje boli doplnené ručne, lístok bol vydaný ešte v roku 1882. Pravdepodobne bol cestovný doklad vystavený pre viac osôb. Dokument je vytlačený na tenkom papieri a má nažltlú farbu. Druhý doklad z roku 1852 je potvrdenkou na jazdu z Náchoda do Chválkovic. Obojstranný formulár je vytlačený v nemčine, údaje sú dopísané ručne. Lícna strana je akousi potvrdenkou. Na rubovej strane sú rozpísané jednotlivé sadzby. Vďaka tejto kuriozite sa nepriamo dozvedáme o cenách poštových služieb koncom devätnásteho storočia.
Treťou zaujímavosťou je takzvaný Linien-Passir-Schein z roku 1846. Vydávali ich policajné orgány a oprávňovali cestujúcich k nákupu cestovných lístkov na dopravné prostriedky. Formulár veľkosti (105x93 )mm je vytlačený na hrubom šedomodrom papieri. Tieto kuriozity sú iba malou ukážkou zo zákulisia poštovej histórie. Podobných zaujímavostí je omnoho viac a je ich problém zohnať. V každom prípade stačí vedieť aspoň toľko, že existujú. Niektoré dokumenty majú väčšiu muzeálnu hodnotu, ako zberateľskú...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.