deväť rodov rozšírených predovšetkým v trópoch a subtrópoch. Do rodu ľubovníkovitých patrí asi 380 druhov. V Európe nájdeme najviac druhov ľubovníka v oblasti Stredozemného mora.
Popis: Ľubovník bodkovaný je statná vytrvalá rastlina, ktorá dorastá do výšky 60 cm, výnimočne až do 1 metra. Stonky sú priame s dobre vyvinutými podlhovastými lištami. Listy sú krátke, rapíkaté alebo podlhovasté až vajcovité. Na listoch veľmi dobre vidieť bodkované siličité nádržky a čierne bodkované žliazky (obsahujú červenofialové farbivo hypericin a pseudohypericin). Proti svetlu presvitajú na listoch iba hlavné žilky, ktoré sa nespájajú. Kvetenstvo je bohaté, zlatožlté, na korunných lístkoch si môžeme opäť všimnúť čierne žliazky, ktorú sú sústredené predovšetkým v špičke listu. Plodom je tobolka.
Kde ho nájdete: Ľubovník bodkovaný rastie u nás na slnečných stráňach, suchších lúkách, lesných lemoch a na trávnatých okrajoch ciest. Je rozšírený prakticky v celej Európe s výnimkou arktických oblastí.
K čomu sa používal predtým: Ľubovník bodkovaný bol obľúbenou liečivou rastlinou už v staroveku a stredoveku. Matthioli nazýva ľubovník bylinou sv. Jána. Vtedy sa používal ako prostriedok na hojenie rán, bol súčasťou lieku proti zimnici, ako protijed, proti kĺbovým ochoreniam, aj proti hnačke. Vykurovaním ľubovníka sa zaháňali zlí duchovia.
Zber: Predmetom zberu je vňať a kvet. Zo stoniek odstrihávame iba vrcholové časti dlhé asi 30 cm. Prímes tvrdých starých stoniek je nevhodná. Drogu sušíme v tieni na dobre vetranom mieste.
Obsahové látky: Hlavnou obsahovou látkou z hľadiska fyziologických účinkov je hypericin, červenofialové farbivo. Táto látka spôsobuje pri súčasnom pôsobení slnečného žiarenia kožné ochorenie, tzv. hypericizmus. Ďalej ľubovník obsahuje až 12 percent katechinových trieslovín, flavonidy, silicu, organické kyseliny a privitamín A.
Účinky na organizmus: Vďaka obsahu flavonidov uvoľňuje ľubovník spazmy tráviaceho traktu a používa sa pri liečbe ochorení tráviaceho ústrojenstva spojených s bolestivými kolikami a pri ochorení pečene. Tiež pozitívne pôsobí na krvný obeh. Pôsobí protizápalovo na žalúdočnú a črevnú sliznicu a podporuje tvorbu žalúdočných štiav. Ľubovník má mierne močopudný účinok. Hypericin pôsobí ako sedatívum a psychofarmakum s euforizujúcimi účinkami a preto sa používa aj pri liečbe neuróz, depresií a migrény. Zvonka sa používa na kloktanie pri zápaloch ústnej dutiny a hltanu, alebo v podobe obkladov pri liečbe niektorých kožných ochorení.
V ľudovom liečiteľstve sa ľubovník bodkovaný používa pri poruchách trávenia, ochorení pečene, žlčníka, pri zápaloch močových ciest a pri ženských chorobách. Ľubovníkový olej je ľudovým prostriedkom proti reumatizmu.
Použitie: Bežná dávka na zápar je 1,5 g drogy alebo 1 kávová lyžička na pohár vody.
Toxicita a vedľajšie účinky: Nadmerné dávky môžu vyvolať hnačku, ale aj vnútorné krvácanie. Môže spôsobiť fotoalergiu. Užívanie ľubovníka by nemalo byť dlhodobé a bez prestávok. Pri užívaní by sme sa mali vyvarovať pobytu na slnku.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.