mladosť , povedala na vernisáži výstavy prierezu tvorby Aladára Kureja Mgr. Mária Mišková, komisárka výstavy.
Národné osvetové centrum v Bratislave sa na návrh Vihorlatského
osvetového strediska v Humennom rozhodlo udeliť Aladárovi Kurejovi, pri príležitosti nedožitého životného jubilea 75 rokov, medailu Daniela Gabriela Licharda in memoriam, za celoživotnú výtvarnú tvorbu a prínos v kultúre rómskej národnostnej menšiny.
Prevzala ju pani Jolana Kurejová, manželka autora. Prierez tvorby
si môžu návštevníci pozrieť až do 11. novembra vo výstavných priestoroch MsKS v rámci 38. ročníka Výtvarného spektra. Celoslovenská súťaž neprofesionálnej výtvarnej tvorby sa znovu
pod záštitou primátora mesta uskutočnila práve v Humennom.
Práce Aladára Kureja sú dôkazom príjemného a radostného poznania, že ešte žije dobrá insita, takže žije dobrý obraz v malej kultúre. U Aladára Kureja bola vždy dominantná príroda, do pestrofarebných zátiší a idylických krajiniek vlepoval vystrihnuté fotografie, prírodné prostredie však dotvoril sám. Vlepovaním fotografií, autentickými textami písanými rúčkou vnučky, ale aj spontánnosťou zážitkov je tvorba Aladára Kureja prínosom v insitnej tvorbe. Kurejove obrazy sú plné malebnej poézie života.
Keď maľoval cítil ako vonia zem, ako ľahučko poletuje vetrík po tráve. Roztancované postavy uprostred kvetinovej lúky a pasúce sa kone zosobňujú temperament, dynamiku, baladičnosť, zmysel pre farebný kontrast a žiarivosť tónov, ako špecifikum rómskej kultúry.
Tohtoročné Výtvarné spektrum oboslalo 380 autorov, z nich 130 vystavuje celkom 180 prác. Hlavnú cenu NOC získal Košičan Dušan
Scholzovi. Medzi dvanástimi ocenenými autormi a ďalšími držiteľmi čestných uznaní boli dovedna piati Humenčania a jeden Medzilaborčan. Práce sú inštalované v troch výstavných priestoroch Vihorlatskom múzeu, Vihorlatskom osvetovom stredisku a v Mestskom kultúrnom stredisku.
Autor: Gabriela Chomová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.