predpokladalo, že tohtoročná úroda zemiakov bude o niečo nižšia. Po vlaňajšom priemere 21,7 tony z hektára zozberaných na území okresov Poprade, Kežmarok a Levoča, ktoré spadajú pod správu regionálneho odboru ministerstva pôdohospodárstva v Poprade, tohtoročný priemer sa ustálil na hladine nižšej o 6,2 tony z hektára.
"Zemiaky boli zasadené na ploche zhruba 1750 hektárov. Viac ako polovicu z toho predstavovali konzumné zemiaky a už len o niečo menšiu čiastku takzvané sadivové. V blízkej budúcnosti sa tento pomer určite zmení. Pestovatelia v podtatranskom regióne s horšími klimatickmými podmienkami nie sú schopní konkurovať kolegom z juhu Slovenska, ktorí dosahujú podstatne vyššie výnosy," konštatoval riaditeľ spomenutého odboru Daniel Rataj. Podľa jeho slov, miestnym pestovateľom neostáva nič iné, ako sa preorientovať na pestovanie sadbových zemiakov. Za špičku v regióne označil Mlynicu a Bijacovce.
Ako vyplynulo z analýzy Výskumného a šľachtiteľského ústavu zemiakárskeho vo Veľkej Lomnici, miestni pestovatelia konzumných zemiakov môžu dosiahnuť nulovú rentabilitu pri výsledku 16,9 tony z hektára. Pri produkcii 20,5 t/ha a 75-percentnej výťažnosti je miera rentability už 21 percent. "Jednoznačne z toho vyplýva, že poľnohospodárske subjekty budú musieť pristúpiť k vypracovaniu plodinovej ekonomiky rozpracovanej až na jednotlivé hony v rámci katastra," uviedol ďalej D. Rataj a dodal, že iba pri znižovaní rentabilných nákladov a zvyšovaní produkcie môžu byť zemiaky rentabilné. To pravda možné len za predpokladu minimálnych realizačných cien konzumných zemiakov na úrovni päť a sadivových zemiakov na úrovni desiatich korún.
Podľa jeho slov, značný rozdiel medzi zaznamenanými hektárovými výnosmi spôsobilo počasie, ale aj starostlivosť o produkt počas celého roku. "Pod nižšiu úrodu sa podpísali júlové záplavy a následné podmáčanie pôdy. Všetko však nie je možné zvaliť len na nepriazeň počasia. Rozdielny bol tiež prístup pestovateľov k ochrane pestovateľských plôch, ako aj k zabezpečeniu vstupov vrátane chemických postrekov počas vegetačného obdobia," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.