Košice - Prihlúple "antraxové" žartíky slávia v Košiciach megaúspech. Iba za včerajšie dopoludnie ich zaevidovali v meste päť.
Ako nás informoval operačný dôstojník Mestského požiarneho zboru Ondrej Suchár, prvé hlásenie dostali pred ôsmou ráno. Malo ísť o podozrivý materiál nájdený kdesi na ulici Park Angelinum, avšak zakrátko bola požiadavka zo strany polície odvolaná. Šlo iba o planý poplach. Inak to bolo v pätici ďalších prípadov, kedy sa požiarnici preháňali hore-dole kvôli podozrivému bielemu či žltému prášku. Podľa všetkého išlo iba o nemiestne žarty, avšak vzhľadom na udalosti v USA takéto prípady nemožno podceňovať. Prísne bezpečnostné opatrenia nás však stoja nemalé peniaze, ktoré sa vďaka "vtipálkom" doslova vyhadzujú von oknom.
"Krátko pred deviatou sme zabezpečovali otvorenú listovú obálku s podozrivým materiálom na obvodnom oddelení polície na Tolstého ulici. Potom nasledovalo Stredné poľnohospodárske učilištie v Barci s podobným problémom a Bytový podnik na Južnom nábreží, kde ktosi rozsypal biely prášok po zemi (o incidente sme informovali vo včerajšom vydaní Kozrára - pozn. red.). Potom nasledoval odvoz nádoby s práškom nájdeným vo štvrtok na košickej železničnej stanici," konštatoval Ondrej Suchár včera okolo 13. hodiny.
V čase nášho rozhovoru boli požiarnici práve v priestoroch Bytového podniku, odkiaľ sa presunuli na železničnú stanicu. Tam podľa informácie zástupcu riaditeľa oblastnej správy Železničnej polície Ing. Mariána Mesároša objavili svetlý prášok vo štvrtok okolo 19. hodiny. Bol rozsypaný medzi dvadsiatou druhou a dvadsiatou štvrtou koľajou, odkiaľ ho požiarnici museli pozbierať a uložiť do špeciálneho kontajnera. Včera popoludní ho z priestorov stanice odviezli za sprievodu polície.
Nestihli si ani vydýchnuť a už mali ďalší výjazd. Tentoraz smerovali na Okresný úrad Košice II na Popradskej ulici, kde sa našiel žltkastý prášok v jednej z kancelárií. "Našiel sa v miestnosti na sociálnom odbore, ktorou sa denne premelie množstvo ľudí. Naše pracovníčky si ho všimli asi štyridsať minút po jedenástej hodine. Aj keď nepredpokladáme, že ide naozaj o nebezepčnú látku, volali sme políciu. Žiaľ, takéto neuvážené konanie nám poriadne sťažuje prácu," vzdychol si zástupca prednostu úradu Štefan Kandráč.
Najznechutenejší zo všetkých prípadov sú však predovšetkým požiarnici, ktorí lietajú z miesta na miesto ako špinavé prádlo. Pri každom zásahu, aj keď ide evidentne o hlúpy vtip, musia dodržiavať prísne bezpečnostné opatrenia. Na sebe majú špeciálne ochranné obleky, izolačné dýchacie masky, nepremokavé zástery, rukavice, používajú dezinfekčné roztoky. Podozrivý materiál prenášajú v uzavretých nádobách a v sprievode polície ho transportujú do Štátnych zdravotných ústavov. V Košickom kraji sa podľa rozhodnutia sústreďuje v Košiciach, Rožňave a Michalovciach, prípadne putuje priamo do centra v Banskej Bystrici.
Viacerí si možno kladú otázku, prečo túto činnosť vykonávajú požiarnici a nie pracovníci odborov civilnej ochrany okresných a krajských úradov. Vedúci oddelenia ochrany obyvateľstva CO Krajského úradu Košice Mgr. Štefan Košík nám ozrejmil, že do kontaktu s potenciálne nebezpečným materiálom môžu prísť len tí, ktorí sú na to špeciálne vybavení a majú na to oprávnenie.
"Na východnom Slovensku môže s nebezpečnými látkami nakladať iba 73. záchranná brigáda CO v Humennom a pracovníci Kontrolného chemického laboratória v Jasove. A tí vzhľadom na množstvo prípadov jednoducho nestačia. Preto boli o pomoc požiadaní požiarnici, ktorí majú na to potrebné materiálne vybavenie i oprávnenie" vysvetlil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.