predsedu samosprávy vyššieho územného celku v Košickom kraji Alojz Rajnič pracuje v štatutárnych orgánoch dvoch súkromných firiem. V spoločnosti Casspos, v ktorej pôsobia bývalí viceprezidenti VSŽ Ladislav Drabik a Ján Valenčík, je podpredsedom dozornej rady a v Inžinierskych stavbách, a. s., je členom predstavenstva.
Do predstavenstva Inžinierskych stavieb, kde ste pôsobili od júla 1999 až do odvolania v novembri 2000 ako predseda predstavenstva, vás vo februári tohto roku nanominovala spoločnosť pána Drabika Casspos, ktorá vlastní 11,5 percenta akcií tejto spoločnosti. Údajne máte hájiť v predstavenstve jej záujmy.
"Takmer 30 rokov pracujem v stavebníctve. Robil som v Hutných stavbách i na generálnom riaditeľstve. Keď som v júli 1999 nastúpil do Inžinierskych stavieb ako predseda predstavenstva, firma vykazovala stratu 45 miliónov korún, bola na pokraji krachu a stála pred konkurzom. V roku 2000 predstavoval zisk spoločnosti 29 miliónov! Firmu sa nám podarilo stabilizovať. Chcem zdôrazniť, že spoločnosť Casspos je minoritným vlastníkom Inžinierskych stavieb, jej možnosti sú teda obmedzené."
V orgánoch obidvoch spoločností ste pôsobili v čase, keď ste už boli poradcom premiéra. Nie je to klasický príklad konfliktu záujmov?
"Na svojom pôsobení v súkromných firmách nevidím nič zlé. Chcem pomôcť v regióne, v ktorom je najvyššia nezamestnanosť na Slovensku."
Inžinierske stavby sa však postavili na nohy predovšetkým vďaka lukratívnym štátnym zákazkám. Jednou z nich bola aj prednedávnom dokončená výstavba mostu Márie Valérie za 11 miliónov euro.
"Inžinierske stavby ako člen slovensko-maďarského konzorcia vyhrali medzinárodný tender. Obstáli sme v tvrdej medzinárodnej konkurencii."
Tender sa však konal v čase, keď ste boli poradcom premiéra a zároveň predsedom predstavenstva...
"Mal som eminentný záujem, aby sme v medzinárodnom tendri uspeli. Aby sme dokázali firmu prezentovať, absolvovali sme mimoriadne náročnú a precíznu prípravu. Tam bol základ úspechu."
Vylučujete teda lobbing určitých politických kruhov?
"Akékoľvek tlaky z politických kruhov vylučujem."
Nemyslíte si teda, že ako kandidát na funkciu župana by ste sa mali vzdať členstva v orgánoch týchto firiem? Nemáte pocit, že vaše pôsobenie v súkromných spoločnostiach môže vám i celej SDKÚ v predvolebnej kampani uškodiť?
"Ako môžem niekomu uškodiť, keď pracujem v kraji s najvyššou nezamestnanosťou a snažím sa zachrániť veľkú stavebnú firmu? Inžinierske stavby majú 1850 zamestnancov. Tohto roku sme prijali 150 ľudí, čo považujem za veľké plus, keď si uvedomíme, koľko veľkých stavebných firiem najmä na východnom Slovensku skrachovalo. A o tom, či sa vzdám členstva v obidvoch spoločnostiach, je ešte predčasné hovoriť. Situáciu budem riešiť po voľbách. "
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.