vyhráva?
Londýn (TASR) - Americkí politici tvrdia, že doterajšie dva týždne bombardovania Afganistanu prebiehajú podľa plánov. No len ťažko tomu možno veriť, či skôr bilancii americkej leteckej kampane proti Afganistanu, uviedol v komentári britský denník Times.
Správy z Washingtonu o priebehu vojny sú prinajmenšom zmätené. Nechýba samozrejme rétorika o úspechoch. Pred dnešnou cestou do Číny sa americký prezident George W. Bush zastavil na vojenskej leteckej základni Travis v Kalifornii, kde vyhlásil, že nálety spôsobujú Talibanu bez akýchkoľvek pochýb bolestivé rany. Toto tvrdenie je však len čiastočne potvrdené správami z bojových zón, napísali Times. Začnime teda najprv úspechmi. Spojeným štátom a ich spojencom sa za necelé štyri týždne podarilo zhromaždiť potrebnú techniku a 30 000 ľudí, ktorými obkľúčili bojovú zónu v Afganistane. Väčšinu talibanskej protivzdušnej obrany vyradili americké lietadlá počas prvých dvoch dní náletov. Veľmi ťažko boli poškodené letiská v Kábule, Kandaháre, talibanské ministerstvá, vojenské základne a komunikačné prostriedky.
Toto sú dobré správy, no zoznam tých zlých je podstatne dlhší, tvrdili londýnske noviny. Spojeným štátom sa stále nepodarilo nájsť ani Usámu bin Ládina ani mullu Umara. Neobsadili zatiaľ žiadne mesto, aj keď je to možno do istej miery úmysel - kvôli obavám, že vojská opozičnej Severnej aliancie by mohli pri postupe na Kábul zabiť mnoho nevinných civilistov. Zastavili však humanitnú pomoc. Zhadzovanie potravín nemá skoro žiaden účinok, pretože väčšinu balíkov údajne pozbiera Taliban. Humanitná kríza v Afganistane sa prehĺbila, konštatoval denník.
Skúpe informácie z bojiska navyše nijako nezmierňujú obavy, že operácie sa vymkli spod kontroly. Snímky cieľov "pred útokmi" a "po útokoch", ktoré zverejňujú vojenské spravodajské zdroje, nie sú veľmi užitočné.
Ako sa bude teda vojenská operácia vyvíjať ďalej? Američania a ich spojenci hovoria o takzvanej "nasledujúcej fáze", no zjavne im nie je jasné, čo to je a kedy k nej dôjde. Všeobecne ju chápu ako nasadenie pozemných jednotiek, no nevie sa, či špeciálnych alebo obyčajných. Je celkom možné, že nálety a pozemné operácie potrvajú celé týždne bez toho, aby sa podarilo nájsť bin Ládina či zvrhnúť vládu Talibanu. To by však až priveľmi zvýšilo napätie v protiteroristickej koalícii. Spojené štáty preto urýchlene potrebujú jasné vojenské víťazstvo, uzatvorili Times.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.