ofenzíve proti terorizmu. Počet amerických pozemných síl je malý, je to len hŕstka vojakov a je nepravdepodobné, že sa niekedy bude podobať rozsiahlym jednotkám konvenčných síl, ktoré bojovali vo vojne v Perzskom zálive pred jedným desaťročím. V severnom Afganistane sa nachádza osem amerických vojakov, ktorí sa pohybujú v sprievode jedného z čelných veliteľov opozičnej Severnej aliancie uzbeckého generála Rašída Dostuma. Potvrdil to včera v rozhovore s agentúrou Reuters cez satelitný telefón opozičný vojenský veliteľ Ustad Attah Muhammad. Amerických vojakov priviezli do oblasti v nekonkretizovanom čase helikoptéry, ktoré potom odleteli. Muži vyzerajú skôr na príslušníkov prieskumných alebo špionážnych oddielov, než pozemných jednotiek.
Ozbrojenci Talibanu sú pripravení čeliť prípadnému rozmiestneniu pozemných jednotiek USA v Afganistane a tešia sa na príležitosť pomstiť sa za letecké útoky Američanov. Vyhlásil to včera hovorca afganského vládnuceho hnutia Abdul Hanan Hemat. Talibanský veľvyslanec v Pakistane mulla Abdul Salám Zaíf včera vyhlási, že z Afganistanu priniesol plán na vyriešenie krízy.
Hlavná baštu Talibanu Kandahár a mesto Džálálábad boli podľa americkej televíznej stanice CNN opäť terčom sústredených leteckých úderov USA. V Džálálábade zasiahli Američania pravdepodobne aj televízny vysielač a jeden teroristický tábor. Po náletoch americké lietadlá nakrátko zmiernili kvôli dňu moslimských modlitieb nepretržité bombardovanie afganskej metropoly. Vystrašení Kábulčania využili prestávku na útek z lokalít, ktoré by sa mohli stať pravdepodobnými cieľmi ďalších úderov.
Počas leteckých úderov USA na Afganistan už prišli o život aj členovia teroristickej organizácie Al-Kajdá Dvaja členovia rodiny najvyššieho duchovného vodcu Talibanu mullu Mohammada Umara zahynuli počas prvej noci náletov 7. októbra.
USA poslali do odvetnej operácie v Afganistane prvýkrát nepilotované, no zároveň protitankovými raketami vyzbrojené lietadlo RQ-1 Predator. Oznámil to denník Washington Post s odvolaním sa na zdroje v Pentagóne. Vojenskí experti považujú nasadenie tohto stroja za revolučný krok. Isté je to, že už odpálil niekoľko rakiet.
Pakistan včera povolil americkým jednotkám použitie tretieho letiska v meste Dálbandín na hranici s Afganistanom. Oznámila to protalibanská islamská náboženská skupina. Predstavitelia pakistanskej vlády doteraz nechceli prezradiť, či letisko v malom meste v juhozápadnej provincii Balučistán, asi 270 kilometrov juhozápadne od provinčnej metropoly Kvéta a 70 kilometrov od hranice s Afganistanom, využíva armáda USA pre logistickú podporu.
Autor: Washington/Kábul/Islamabad (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.