policajných činností. Organizátorom je americká univerzita Louwille z Kentucky, ktorej na to poskytlo peniaze v rámci grantu Ministerstvo zahraničných vecí USA.
Ako nás informovala jedna z vedúcich kurzu - dlhoročná zástupkyňa náčelníka louwillsekj polície Cynthia C. Shainová, "kurz je určený hlavne policajtom, ktorí pracujú v oblasti verejného poriadku, teda hliadok, výjazdov na úrovni okresných riaditeľstiev a obvodných oddelení". Ako ďalej uviedla americká policajtka, "v zásade možno povedať, že úlohou kurzu sú demokratické zásady policajnej činnosti. V prvom týždni sa poslucháči venujú novej koncepcii výkonu policajnej práce a tzv. komunitnej policajnej činnosti. V rámci toho sa zameriavajú na dôležitosť vytvárania partnerstva s občanmi a rôznymi združeniami. Spoločne sa tiež venujeme na výsosť dôležitej otázke, ktorou je nábor policajných príslušníkov tak, aby boli v polícii zastúpené všetky menšiny".
V Spojených štátoch amerických je zvykom, že občania obvodov poznajú svojho vlastného okrskového policajta. Cyntia C. Shainová tvrdí, že práve toto je jedným z cieľov kurzu. "Chceme sa podeliť s úspešnými metódami práce, ktoré sme aplikovali. Jednou z nich je, že občania majú poznať svojho policajta a majú s ním byť v dennodennom kontakte, pričom s ním majú mať pozitívny vzťah. V rámci toho sa snažíme vysvetliť, ako je dôležité budovať tieto komunitné partnerstvá a poukázať na dôležitosť funkcie, ktorú zohrávajú občania pri prevencii trestnej činnosti. Mali by sa vytvárať dobré vzťahy, pretože je nutné poukázať na to, že každý má svoj diel zodpovednosti, nielen polícia."
O skúsenostiach s našimi policajtmi nás informovala policajná poručíčka z predmestia Washingtonu s 20-ročnou praxou April H. Karadnadová: "Skúsenosti so slovenskými účastníkmi kurzu sú výborné. Policajti sa aktívne zapájajú do práce v diskusiách o stratégiách, ktoré sa u nás osvedčili a pokúšame sa ich prispôsobiť slovenským podmienkam. Máme tiež konkrétne poznatky z obvodných oddelení, kde sme boli pozvaní, pričom sme sa zúčastnili prehliadky policajnej stanice na Luniku IX."
Súčasťou kurzu bola aj beseda zúčastnených prítomných policajtov s novinármi, kde rezonovala otázka informovanosti médií tesne po kriminálnom delikte, pričom nejeden z prítomných mužov zákona vyslovil na margo médií nespokojnosť s ich horlivým získavaním informácií. Americké policajtky reagovali, že u nich doma sú v tomto ohľade policajti prístupnejší a tolerantnejší a vzťahy médií a polície sú pozitívnejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.