na úkor slovnej zásoby a intelektuálneho rozhľadu, ktorý nám môže poskytnúť len zážitok z čítania ozajstnej, kvalitnej knižky. Či to tak naozaj je, či majú ľudia záujem o nákup papierových informácií a o ktoré žánre nie je z ich strany núdza, opýtali sme sa náhodne v troch košických kníhkupectvách.
"Musím potvrdiť, že ľudia čítajú stále, čítajú radi a majú záujem o knihy širokého zamerania," uistil nás Karol Voleman, vedúci košického kníhkupectva ArtFórum a pokračoval: "Dokonca by som povedal, že je to skôr lepšie ako horšie. Nemôžeme sa sťažovať, že by ľudia nereflektovali na našu ponuku. V poslednom období ide na odbyt samozrejme Harry Potter, tí starší sa orientujú na odbornejšie témy. Dajme tomu z oblasti fyziky je záujem o knihu Elegantný vesmír, v súvislosti s kultúrou národov je kupovaná kniha Střet civilizací, ktorá pojednáva o strete islamského a kresťanského sveta. Máme zastúpenie ako svetových, tak domácich autorov. Posledne sme robili autogramiádu mladého slovenského autora, ktorý už vydal druhé pokračovanie svojich poviedok. Je to Michal Horecký, kyber-punkový autor, venuje sa pop kultúre. Jeho knižka Lovci a zberači sa tiež predáva celkom slušne," dokončil vedúci ArtFóra, ktoré, ako sám hovorí, ľudia už poznajú ako predajňu špecializovanú na kvalitné tituly, preto je z ich strany stály záujem. Ide väčšinou o čitateľov, ktorí sa nevenujú "ľahkému" žánru a radi sa "prelúskajú" zložitejšími titulmi. Prekážkou dokonca nie sú ani vysoké ceny, ktoré stále stúpajú, ľudia sú pripravení a ochotní za kvalitu zaplatiť.
Podobný názor má i predávajúca z kníhkupectva MarsSab, Alena Martonová: "Nemyslím, že by záujem o knihy klesal, práve naopak, v tomto období sa predávajú dobre, pomaly idú Vianoce, ľudia si robia dopredu zásoby. Navyše, začala škola, výborne išla na odbyt najmä jazyková literatúra, slovníky, encyklopédie."
Záujem je i o detskú literatúru, jednoznačne vedie Harry Potter, dospelí siahnu po dobrodružných, historických románoch, obľúbené sú i romány pre ženy. "Okrem nich musím spomenúť i kuchárske knihy, dobre idú Novotného Chuťovky, populárne sú i životopisy a výpovede známych osobností, ktoré boli u nás osobne i na autogramiáde," pokračuje Alena Martonová.
"Spomeniem Borisa Filana, Kamila Peteraja, či Magdu Pavelekovú, vďaka ktorých osobnej účasti knižky rýchlo mizli s pultov. Záujem je o aktuálne tituly, žánre sa menia podľa obdobia, stúpajúce ceny čitateľov neodrádzajú," dokončila.
V predajni kníh Atlantída je z odbornej literatúry najväčší záujem o ekonomické a právnické tituly. Chodí sem množstvo študentov z košických vysokých škôl, ktorí si zháňajú doplnkovú literatúru ku skriptám. "Čo sa týka kníh zameraných na technické a prírodovedné obory, nie je toho veľa nie len u nás, ale na Slovensku vôbec. Dve tretiny z predaných titulov i ziskov u nás predstavuje sci-fi a fantasy, na ktoré sa špecializujeme," povedal nám vedúci predajne a potvrdil, že zvlášť v septembri a októbri bol najväčší záujem o odbornú literatúru.
"Ľudia sa aj posťažujú na vysoké ceny, ale žiaľ, to my ovplyvniť nevieme, to určujú vydavateľstvá. Ale čitatelia, ktorí majú záujem o naše uzkoprofilové žánre ako sú filozofia, alternatívna medicína a iné, si nás nájdu. Záujem rozhodne je, sťažovať sa nemôžem, aj keď by to mohlo byť i lepšie," dokončil.
Knižky teda ešte zďaleka nie sú na Slovensku ohrozený druh. Do kedy, to ukáže ďalšie zvyšovanie ich cien a priority čitateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.