Rudolfovi Schusterovi. Časy, keď sa bývalý košický primátor bez akýchkoľvek problémov vyhrieval na prvom mieste v rebríčku našich najpopulárnejších politikov, sú síce už dávno za nami, avšak jeho prepad až na 11. miesto v rebríčku je isto nepríjemným prekvapením aj preňho samého. A to nielen kvôli tomu, že ho predbehol aj triapolpercentný predseda ANO Pavol Rusko, ale najmä preto, že jeho dôveryhodnosť u slovenskej verejnosti klesla až na historické minimum - 2,5 percenta.
Podľa jedného z najbližších prezidentových spolupracovníkov a zároveň šéfa jeho kancelárie v Košiciach Jozefa Širotňáka sú príčiny takýchto nízkych osobných preferencií súhrnom viacerých faktorov. Problém však podľa neho nie je v hlave štátu, ale v slovenskej spoločnosti. "Je to dosť závažná vec na to, aby som ju zhrnul len do niekoľkých viet. Mrzí ma najmä to, že v médiách je väčšinou každý jeho krok prezentovaný negatívne. A akonáhle si on dovolí niečo skritizovať, valia sa naňho hromy-blesky zo všetkých strán. Taktiež aj kultúra vnímania prezidenta je iná ako napr. v USA. Tam sa totiž so zvoleným prezidentom stotožňujú nielen jeho voliči, ale takmer všetci občania..." myslí si J. Širotňák. Podľa jeho mienky prezident síce vníma prieskumy verejnej mienky, ale len nimi sa riadiť pri svojom rozhodovaní nemôže. Ako ešte podotkol, prezident má svoj smer, priamy ťah na bránku a vie, čo chce. A preto je mu ľúto, keď práve tieto jeho vlastnosti dokážu viac oceniť ľudia a médiá v zahraničí než jeho vlastní spoluobčania.
Hlavný radca košickej prezidentskej kancelárie Boris Šterbák sa od prezidenta nepohol od jeho zvolenia za košického primátora v roku 1994. Aj po takmer siedmich rokoch veľmi úzkej spolupráce má o ňom rovnakú mienku. "Za ten čas som ho spoznal zblízka. Preto si dovolím tvrdiť, že pán prezident sa odvtedy v zásade nezmenil. Keď bol ešte ako košický primátor na vrchole popularity našich politikov, bol taký istý človek ako teraz. Príčiny klesajúcej obľúbenosti vidím najmä v tom, že s jeho osobou sú spojené nerealistické očakávania verejnosti a to hlavne v zlepšení stavu ekonomiky. Chcel by som poukázať na to, že prezident má v slovenskom ústavnom systéme veľmi slabé právomoci a len vo veľmi malej miere môže ovplyvňovať prijímanie rôznych zákonov..."
Podľa Borisa Šterbáka nám hlava štátu robí veľmi dobré meno v zahraničí, kde je veľmi populárny, v médiách citovaný a vážený. Aj pozitívne zmeny, ku ktorým sa Slovensko po nástupe Dzurindovej vlády v roku 1998 postupne prepracovalo, sú vnímané ako jeho veľká zásluha. "Pán prezident má veľmi jasné a nemenné zahraničné priority. V Amerike bola predtým zahraničná politika soť zaznávaná, no teraz sa veľmi zmenilo. Verím tomu, že skôr či neskôr si ľudia začnú viac uvedomovať význam jeho pozitívnych zahraničnýcj aktivít na domáce dianie a potom sa môže zmeniť aj jeho popularita. On totiž nerobí populistickú politiku, ale presadzuje naše strategické záujmy... Možno sa to vždy nemusí zdať, ale on má veľký politický cit," tvrdí hlavný radca. Ako ešte B. Šterbák dodal, v košickej pobočke prezidentskej kancelárie sa už taktiež prejavilo postupné klesanie jeho popularity. V listoch, ktoré podľa neho odrážajú stav verejnej mienky, sa už nestretávajú len s pozitívnym hodnotením jeho práce, ale najmä v poslednom čase im pribudli aj negatívne ohlasy.
Jedným z nich bol aj e-mail, v ktorom sa prezidentovi ako aj celej jeho rodine neznámy pisateľ vyhrážal zastrelením. Ako sa nám podarilo vypátrať, e-mail bol prezidentovi zaslaný tento utorok zo servera www.post.sk. Túto informáciu nám nepotvrdil, ale ani nevyvrátil Denis Schvarcz - manažér spoločnosti kookee.com, ktorá túto doménu prevadzkuje. "Informácie sme poskytli len Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Viac vám nemám čo povedať."
Podľa našich informácií bol podľa všetkého inkriminovaný prístup do schránky z IP adresy patriacej jednej VŠ v Bratislave. "Vlastník" tejto adresy však bol v čase zaslania tejto vyhrážky na brigáde v Taliansku, a tak je podozrenie, že sa na jeho adresu pripojil nejaký "kamarát"...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.