uskutoční od 1. novembra do konca roka. Jeho uskutočnenie je dôležitým krokom, ktorým sa Slovensko pripravuje na vstup do Európskej únie (EÚ). Cieľom sčítania fariem je získať informácie o štruktúre poľnohospodárskych fariem a upresniť ukazovatele v poľnohospodárstve v súlade s pravidlami EÚ. Výsledky sčítania vytvoria základ pre vypracovanie stratégie rozvoja poľnohospodárstva v predvstúpovej fáze do EÚ a budú základom pre rokovania o vstupe do tohto spoločenstva v kapitole poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.
Pri sčítaní fariem spolupracujú Štatistický úrad SR, ministerstvo pôdohospodárstva, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a miestne samosprávy. Sčítací komisári, ktorých je na Slovensku vyše deväť tisíc, navštívia viac než 800 tisíc domácností. V Prešovskom kraji ich je 1 351 a v priemere na jedného pripadá 72 domácností. Dnes sa v Prešovskom kraji začínajú ich školenia, pretože pred nimi stojí ešte náročnejšia úloha, než bolo nedávne sčítanie ľudu. Doteraz sa na Slovensku štatisticky podchytávali len veľké poľnohospodárske podniky, ako sú družstvá, akciové spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným a súkromne hospodáriaci roľníci, ktorí využívajú dotačnú podporu štátu. Tí na Slovensku odhadom vyrábajú 90 až 95 percent poľnohospodárskej produkcie. Zbytok pripadá na drobných výrobcov, ktorí ju používajú zväčša pre vlastnú potrebu. Aj oni však budú zahrnutí do chystaného štrukturálneho cenzusu fariem. Za farmu v tomto sčítaní sa považuje napríklad výmera najmenej pol hektára obhospodarovanej poľnohospodárskej pôdy, najmenej 1 500 m2 výmery intenzívnych plodín, najmenej 500 m2 vinohradov alebo 300 koreňov v súvislej výsadbe, jeden kus hovädzieho dobytka alebo dve ošípané či štyri ovce alebo 50 kusov hydiny, päť včelstiev alebo sto králikov. Sčítací komisári budú zbierať tieto údaje v domácnostiach za referenčné obdobie od 1. novembra roku 2000 do 31. októbra roku 2001.
Štrukturálny cenzus fariem je finančne náročnou záležitosťou a preto na jeho realizácii sa podieľa Európska komisia. Oveľa náročnejšie bude však prekonať zakorenenú nedôveru voči podobnému štatistickému sčítavaniu u obyvateľstva. „Mentalita našich ľudí v tomto ohľade je dosť konzervatívna a boja sa otvorene dávať tieto informácie. Preto zdôrazňujem, že zozbierané štatistické údaje nemôžu byť zo zákona zneužité a ani na ich základe nebudú vyrubované žiadne dane," uviedol pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ (na obr.) a pokračoval: „Sčítanie je akcia, ktorá má viac významov. Zistí sa skutočný stav toho, čo všetko sa u nás v rámci poľnohospodárstva chová a pestuje. Druhou vecou je, že podľa výsledkov sčítania sa môže odvíjať kvotácia poľnohospodárskej výroby v jednotlivých komoditách pri našom vstupe do Európskej únie."
Ako je známe, v EÚ je kvotované skoro všetko a výsledky sčítania fariem budú jedným z kritérií v určovaní kvót, teda množstva vyrábaných produktov, pri vstupe Slovenska do EÚ. SPPK by bola najradšej, keby za základ kvót v poľnohospodárstve na Slovensku bol vzatý rok 1990, kedy bolo naše poľnohospodárstvo najvýkonnejšie. To však zrejme nebude možné. Od výšky určenej produkcie sa však budú odvíjať aj dotácie. A to tak z európskych fondov, ako aj z národných zdrojov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.