deväťmesačnú základnú vojenskú službu (ZVS) nevykonať, má možnosť na Okresnej vojenskej správe podať odopretie výkonu ZVS a následne vykonávať civilnú službu (CS). Tú je však možné vykonávať iba u vybraných zamestnávateľov. Väčšina dostane ponuku pracovať v nemocnici, iní, šikovnejší sa umiestnia v niektorom z múzeí, knižnici alebo na okresnom úrade. Pracovný čas 8,5 hodín denne, riadna dovolenka a namiesto mzdy služné v hodnote 400 Sk, ošatné 300 Sk, stravné lístky v hodnote 84 Sk/deň a preukaz občana vo výkone CS, ktorý vám zabezpečí cestovanie vo verejnej doprave zadarmo. Za prácu v nemocnici vám k vašej "výslužke" pripíšu (podľa rizikovosti oddelenia) infekčný príplatok v sume od 100 do 300 Sk.
Predstavte si, že ste po štúdiu na vysokej škole a svoju "civilku" odsluhujete ako pomocný pracovník v zdravotníctve s ľuďmi, ktorí majú sotva dokončenú základnú školu a samozrejme s pacientmi, o ktorých v podstate neviete nič. Je jedno, na aké oddelenie vás pridelia. S krvou, utrpením a nespravodlivosťou sa stretnete všade. Ak by vás zaradili na operačné sály, narazíte na záhadnú staničnú sestru, ktorá si už po pol hodine nebude pamätať, čo povedala. Okrem iného sa musíte pripraviť na pohotové reakcie za priamej účasti pri operáciách (nastavovanie svetla...), kontakt s krvou, výmeny odsávačiek a preklady pacientov z operačného stola na prebúdzaciu izbu. Nehovoriac o tom, že zle rozrezaný hrudník na kardiochirurgii, nefunkčná transplantovaná oblička na cievnom, či hocaké revidovanie pacienta je vaša vina. Ak by ste sa nakazili žltačkou, alebo inou pliagou, bude to preto, že ste boli nepozorní alebo "vyšší" personál vám pre dobro veci stav pacienta neoznámi (veď kto potom toho pacienta privezie na sál ...). Vy si nejakú tú dobu poležíte na infekčnom a potom zistíte, že ste nedostali ani jeden stravný lístok. Prečo? Lebo počas PNS- ky vám neprislúchajú. Vraj, keď ste v nemocnici, stravu dostanete. V poriadku, ale čo potom, keď vás prepustia do domáceho liečenia? To sa o vás postarajú rodičia. Samozrejme, iba ak ich máte, a ak by vám to nejako nevychádzalo, nesmiete zabudnúť na "vážny" infekčný príplatok.
Ak by ste skončili v jednej nemenovanej akciovej spoločnosti, ktorá má sídlo na Čermeľskej ulici, okrem iného sa venuje aj športovej činnosti a má svoju prevádzku na Jazernej ulici pri "teplárni", čakajú vás tam 16 alebo 24-hodinové smeny každý tretí deň. Budete si ich odsluhovať v nádherne zapáchajúcej "búdi", pod ktorou sa nielen v noci naháňajú potkany. Vašou úlohou bude v prvom rade strážiť objekt, zapisovať príchody a odchody vozidiel, pravidelné obchôdzky a prípadné ubytovanie zákazníkov v tamojšej turistickej ubytovni, ktorá sa môže pochváliť až jednou spoločnou sprchou tri krát tri metre a jednou kuchynkou. Nesmieme zabudnúť na príkaz od vedúceho strediska, aby sa každú stredu poodnášali z neďalekého parkoviska staré pneumatiky do "bední" a zamaskovali ich smetím, aby si to páni smetiari na druhý deň nevšimli. Taktiež tlmočenie nie celkom príjemných odkazov nájomníkom v objekte (majitelia firiem...) bude z dôvodu kamarátstva vedúceho s dotyčnými osobami samozrejme taktiež na vašej hlave.
A ak by ste sa náhodou ohradili, že robiť sprostredkovateľa informácií nespadá do vašej pracovnej náplne, už by ste porušili pracovnú disciplínu a to by vás vyšlo draho. Keďže aj nadriadený je len človek (v tomto prípade človek so vzdelaním ani nie priemerným) a človek sem tam zabúda, nič si nerobte z toho, ak náhodou nebudete môcť prísť do práce. Dohodnete sa s ním, že vás zastúpi váš kolega, a keď opäť nastúpite, zistíte, že máte v knihe dochádzky pri vašom mene červeným veľké "A" čko absenciu. Lenže bohužiaľ, bude to vaša chyba, pretože ste si so sebou nezobrali notára, ktorý by vám všetko potvrdil. V tomto prípade treba taktiež zdôrazniť, že podľa pracovnej zmluvy by ste mali byť záhradníkom. No aj keď zažmúrime všetky oči, z toho "vrátničenia" a "strážničenia" je to k záhradníkovi, uznajme, veľmi ďaleko...
Čo sa týka úradov, práca je jednoduchá. Do "práce" nastupujete o siedmej ráno, uvaríte kávu, počkáte kým na pracovníčky zaúčinkuje a potom len čakáte, kedy vám dajú do rúk internú poštu a už trielite na zastávku, aby ste ju do 15.30 stihli rozniesť. Ak akurát nerobíte poštára, popracete kancelárie, pri najhoršom okolie úradu. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch miest, máte čas aj na prestávku. Práca v múzeu a knižniciach je asi najpríjemnejšia. V knižnici vytriedite a založíte vrátené knihy, hráte sa s "kompíkom" alebo tvrdo "makáte" v šatni. V múzeu poprenášate pár exponátov, pomôžete s čím sa dá a ak dobre pôjde, doma ste o 3 hodiny skôr.
Pre veľký počet uchádzačov na miesta do úradov, knižníc a múzeí si treba rezervovať miesto už niekoľko mesiacov dopredu. Musím ale podotknúť, že ani tak nie je isté, či "miesto" dostanete...
Autor: gerko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.