keďže je to hlavný cestný ťah na kamiónmi vyťažený hraničný priechod na Dukle. Cesta nebola stavaná na takéto zaťaženie, preto sa obyvatelia okolitých obcí už dlhší čas sťažujú na praskanie muriva na domoch.
V Hunkovciach, kde momentálne prebieha spomínaná rekonštrukcia cesty, sa však časť obyvateľov sťažuje na samotných stavbárov. Tí totiž s povolením Povodia Bodrogu a Hornádu ťažili v rieke štrkopiesok a so súhlasom starostu obce ho vozili na stavbu cez obecné komunikácie. Obyvateľom inkriminovanej bezmennej uličky v Hunkovciach nevadil ani tak prach a ruch, ako skutočnosť, že ťažké nákladné vozidlá ničia cestu. "Prístupovú cestu k potoku zničili a niet sily, aby to niekto riešil. Cestári vyviezli jedno auto čerstvého asfaltu za potok a tam ho vysypali. Keby to aspoň použili na opravu cesty. Boli sme aj u starostu, lenže ten je s nimi," sťažoval sa Jaroslav Hrinko. Ako povedal, sťažoval sa aj na odbore životného prostredia Okresného úradu vo Svidníku. Ani tam však nepochodil. Vedúci odboru Ing. Ľudovít Ďurišin pre náš denník uviedol, že neevidujú žiadnu takúto písomnú žiadosť a informácia o tejto ústnej sťažnosti sa k nemu nedostala. "Pokiaľ je to miestna komunikácia, tak by sa touto záležitosťou mal zaoberať obecný úrad, ktorý ich spravuje," dodal.
Sťažujúci sa občania Hunkoviec požadujú, aby sa cesta dala do poriadku. Požadujú, aby dostala nový asfaltový koberec namiesto zničeného. Mrzí ich postoj starostu obce, ktorý nevie využiť rekonštrukciu cesty prechádzajúcej cez Hunkovce na Duklu aj pre zabezpečenie potrieb obce. Veď starosta dal súhlas stavbárom používať miestne komunikácie a verejné priestranstvá na skládky stavebného materiálu. Na oplátku by mohol od nich žiadať aj niečo pre obec. "Nový asfaltový koberec by stál zhruba 700 tisíc korún a obec na rekonštrukciu miestnych komunikácií nemá," postavil takto celú záležitosť starosta Hunkoviec Ján Sopoliga ( na obr.). Stavbári na svoje povinnosti však nezabudli. Pred pár dňami "vyspravili" asfaltom cestu, najväčšie diery však zostali.
Obyvatelia ulice - a v asi 15 domoch ich tu býva 51 - s tým nie sú spokojní. Preto sme sa obrátili aj na vedenie závodu Cestné stavby v Prešove: "Táto stavba prechádza do druhého roka a po jej ukončení dáme ulicu do pôvodného stavu. So starostom obce sme sa už na túto tému rozprávali a dohodli sa, že tak urobíme po skončení prác v septembri budúceho roka. Na spôsobe opravy cesty sa ešte dohodneme," povedal nám výrobný námestník riaditeľa Cestných stavieb v Prešove Cyril Heger. Čo však s asfaltom, ktorý cestári vysypali za potokom a pri jeho použití na "vysprávku" cesty by väčšina problémov azda bola vyriešená? "O vysypanom asfalte viem len toľko, že bola porucha na finišeri. Keď vychladne hmota, ktorá sa spracováva pri 150 stupňoch Celzia, tak už sa spracovať nedá. Zrejme vodičovi stuhla hmota na aute a potom ju tam zašuchol. Keď najbližšie bude fréza v tejto oblasti, tak to dáme vyfrézovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.