ternom na knižnom trhu. Záujem je tak ako predtým skôr sporadický. Dokonca ani v antikvariátoch nie je o sväté písmo záujem. Ľudia sa po útokoch skôr zaujímali o Nostradama a jeho proroctvá, aj keď podľa mňa by bol Korán možno užitočnejší, povedal nám spolumajiteľ kežmarského kníhkupectva Alter ego, Miroslav Navrátil. O boome sa podľa spolumajiteľa nedá absolútne hovoriť. Práve sme jednu knihu predali, ale o boome by sa dalo hovoriť, keby sme ich predali tri za týždeň, dodáva kníhkupec.
V tejto súvislosti treba podotknúť, že Kniha mudrcov nie je žiadnym ľahkým čítaním. Je to podobne, ako u Biblie, veľmi náročné čítanie. Mnohí ho ani nedočítali. O zvýšenom záujme aj o arabskú náboženskú literatúru sa dalo hovoriť tesne po páde komunizmu. Vtedy však z pultov predajní mizlo doslova všetko, Korán nevynímajúc. Ľudia boli doslova hladní po informáciách a treba povedať, že sa toho chytili aj vydavatelia. Arabská kniha kníh je cenovo relatívne dostupná. Bežná väzba stojí okolo 500 korún.
Zvýšený dopyt po Koráne nezaznamenali ani v kežmarskej mestskej knižnici. Tam dokonca Korán ani nemajú. Mali sme ho, ale ukradli nám ho v roku 2000, napriek tomu by sme ho v knižnici chceli mať, vysvetľuje knihovníčka Mariana Dlugošová. O literatúru zaoberajúcu sa svetovými a hlavne východnými náboženstvami je však veľký záujem. Všimli sme si, že je dopyt aj po vyslovene arabských knihách, vysvetľuje Dlugošová. Tie si požičiavajú najmä študenti vo veku od 17 do 19 rokov.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.